Slavní vojevůdci, kteří se svým přátelstvím a následnou zradou vepsali do historie. Rivalové, na které se jen tak nezapomene

Při pohledu do historie lze nalézt řadu jmen slavných vojevůdců, kteří nejdříve bojovali za stejnou věc a později se z nich stali zarytí soupeři.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Historie je plná různých paradoxů a to i ta válečná. Ačkoli je většina vojevůdců historie věrná jedné armádě, najdou se i příběhy opačné. Důvody mohou být různé. Buď se cesty dřívějších spojenců rozešly třeba kvůli různým politickým názorům nebo zradě. Nějaké spojenectví zase mohlo být výsledkem útoku ještě horšího nepřítele. Těmto osudům se nevyhnuly ani čtyři dvojice světově proslulých vojevůdců.

George Washington a Benedict Arnold

Oba slavní generálové americké revoluce spolu svedli mnoho bitev za nezávislost USA. Washington se stal prvním americkým prezidentem, ale jeho spojenec Arnold je vnímám jako zrádce. Jeho nesouhlas s některými kroky americké vlády a jeho následné vyšetřování ho přimělo se obrátit proti svému spojenci. V roce 1780 přešel na stranu Britů a v hodnosti brigádního generála velel jejich vojskům. Za to od britské vlády obdržel i nemalou finanční odměnu.

iZdroj fotografie: Public Domain
George Washington

Ulysses Grant a Robert Lee

Oba slavní generálové americké občanské války nejprve bojovali pod stejnou vlajkou. Podplukovník Lee a nadporučík Grant byli součástí vojska generála Zacharyho Taylora za americko-mexické války. Společně se účastnili obléhání Veracruzu. Jejich cesty se málem nerozešly, protože generál Lee dostal nabídku vést vojska Unie. Pak ji ale odmítl a převzal velení konfederační armády ve Virginii. Nakonec musel před vojsky svého někdejšího spolubojovníka kapitulovat.

Charles de Gaulle a Phillipe Petain

Slavní francouzští vojevůdci spolu bojovali v první světové válce ve slavné bitvě u Verdunu. Maršál Petain tehdy francouzským vojskům velel a jeho taktika odvrátila porážku. De Gaulle zde byl zraněn a zajat. Po porážce Francie nacisty v roce 1940 Petain vytvořil kolaborantskou vládu ve Vichy. De Gaulle naopak odešel a stal se hlavní postavou svobodných Francouzů a po porážce nacismu i prezidentem. Byl to on, kdo nakonec starému maršálovi změnil trest smrti za velezradu na doživotí.

iZdroj fotografie: Public Domain
Charles de Gaulle

Mao Ce-tung a Čankajšek

Vztah obou slavných čínských vůdců byl velmi rozporuplný. Vlastně byli většinou nepřítelé, ale v případě nutnosti se skřípěním zubů dokázali spolupracovat. Nejdříve spolu bojovali bok po boku během takzvaného Severního pochodu. Pak ale komunisté vedení Maem s Čankajškem bojovali, aby je znovu dohromady svedla japonská invaze. Spolupráce nebyla nikdy ideální a po válce vyústila v líté boje, kdy komunisté ovládly pevninskou Čínu a Čankajšek se stáhl na Tchaj-wan. Tato situace trvá dodnes.

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Zobrazit další články