Vylodění v Normandii aneb Jak začala největší invaze na moři? Dnu D předcházely velké přípravy

Vylodění v Normandii vystihuje termín Den D. Této největší invazi na moři předcházelo dlouhé plánování a mapování terénu.

i Zdroj fotografie: US Army / Public Domain
                   

Den D je krycí výraz označující D-day, tedy den osvobození. Plán této akce byl stejně jako většina ostatních sestaven už dlouho před samotnou akcí. Nejznámějším dnem D je 6. červen 1944, kdy začala bitva o Normandii (operace Overlord). Ta měla za úkol osvobodit západní Evropu. Nejprve byla invaze plánována na 5. červa 1944, ale v ten den bylo tak špatné počasí, že se musela o den posunout. O přeložení rozhodl generál Eisenhower, a tento datum je nyní známý jako již zmiňovaný Den D.

Druhá světová válka se začala obracet proti Adolfu Hitlerovi

Rusové operovali na východě, britské a americké vojska se pomalu pohybovali přes Itálii na sever. Nejrychlejší cesta do Německa však vedla přes Francii, která zůstala nedotčena. Její napadení nepředstavovalo jednoduchý úkol. Němci s ním počítali a severofrancouzské pobřeží silně opevnili. Přeprava vojska přes kanál La Manche se jevila jako velké riziko. Úspěšnost mise závisela na složitém plánování celé situace do posledního detailu, protože se jednalo o největší námořní a vzdušnou invazi na světě.

iZdroj fotografie: Uživatel Hugh David Loxdale / Creative Commons / CC BY-SA

Plánování akce a důkladný průzkum terénu

Velitelé Spojeneckých sil stáli před obrovskou výzvou. Naplánovat tak velkou akci nebylo jen tak, a vyžadovalo to soustu zkušeností a přesné práce. Životy stovek tisíc mužů a svoboda milionů lidí v celé Evropě. To všechno bylo v sázce. Již několik měsíců před plánovanou invazí létaly několik tisíc hodin průzkumné letouny nad Francií, aby zajistily co nejvíce potřebných informací.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tento průzkum byl velmi nebezpečný, protože posádky neměly žádné zbraně, jen kamery pro snímání terénu, nepřátel a průmyslu. V roce 1942 přišel do BBC požadavek, aby zveřejnila pohlednice a fotografie z pobřeží Evropy. Následně tyto snímky v kombinaci s těmi leteckými pomohly spojencům vybrat místa přistání a vytvořit podrobné 3D modely terénu.

Důležitou roli hrál průzkum pláže a následné zkoušky

Spojenci potřebovali co nejlépe znát celé místo invaze. Z toho důvodu byly vyslány malé týmy v trpasličích ponorkách, které měly za úkol tajně prozkoumat vhodná přistávací místa na pláži. Důležité byly analýzy vodní hladiny, gradienty na plážích a německé obranné překážky. Pro jistotu také odebrali vzorky písku, aby zjistily, jestli v něm nebudou mít problém s pohybem spojenecká vozidla.

iZdroj fotografie: US Army / Creative Commons / Public Domain

Německo o plánované invazi vědělo

Němci se pod velením polního maršála Erwina Rommela připravili na plánovanou invazi. Přestože s jistotou nevěděli, kdy nebo v jaké síle přijde, počítali s ní. Nacisté měli přichystanou pevnou obranu, kterou tvořila velká palebná síla, různé překážky a minové pole. S touto výzbrojí si mysleli, že útok odrazí a vítězství se přikloní na jejich stranu.

Spojenci si pro invazi vybudovali vlastní přístav

Invaze o tak velkém rozsahu, jak byla plánována, vyžadovala obrovský přístav. Z toho důvodu se rozhodli spojenci vybudovat svůj vlastní. Během šesti měsíců byly postaveny dočasné přístavy „Mulberry“, na nichž se podílelo přibližně 55 000 pracovníků. Pro výstavbu potřebovali celkem 210 000 tun oceli a milion tun betonu.

iZdroj fotografie: National Museum of the U.S. Navy / Public Domain

Oklamání nepřítele a umělá armáda

Spojenci měli velmi efektivní plán. Nejprve chtěli oklamat němce, kteří by pak nevěděli, kde přesně k invazi dojde a tím pádem by byli ve velké nevýhodě. Hlavním krokem plánu bylo vytvoření falešné armády, která by zmátla nepřítele. Na silnice a pole byly umístěny figuríny tanků, nákladních automobilů a další vojenské techniky. Podél jihovýchodního pobřeží Anglie byly umístěny přistávací čluny. Spojenecká letadla i těsně před invazí shazovala figuríny parašutistů na jiné místo, aby udržela Nacisty v domnění, že k invazi dojde více na severu.

iZdroj fotografie: U.S. Army / Creative Commons / Public Domain

Klíč k úspěchu – zachování tajných informací

O skutečných plánech invaze věděli pouze nejstarší britští a američtí velitelé. Na jihu Anglie byl omezen pohyb již několik měsíců před plánovaným začátkem invaze. Vznikl pobřežní pás, který byl přístupný výhradně pro oprávněný personál. Při invazi se potvrdila myšlenka a připravenost spojenců. Němci byli velmi zmateni a nevěděli, přesný čas ani místo, kde skutečně dojde k invazi.

Zdroj: BBC

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Zobrazit další články