Zbraně druhé světové války, se kterými se můžete dodnes setkat. Některé vás překvapí, jiné přímo šokují

Některé zbraně, které drželi v rukách vojáci druhé světové války, se dodnes používají. Byly tak kvalitní nebo měly přednosti, že i dnes jsou stále užitečné.

i Zdroj fotografie: Uživatel Mil.ru / Creative Commons / CC BY
                   

Ačkoli od konce druhé světové války uplynulo již 76 let, neznamená to, že by všechny zbraně z konfliktu skončily ve starém železe. I v době nadzvukových stealth letounů, přesně naváděných střel a informačních systémů, mohou najít uplatnění. Není jich již mnoho, ale přesto zůstaly. Některé jsou nezapomenutelnými ikonami, které se zapsaly do historie. Toto jsou ony.

Kulomet MG-42

Německý univerzální kulomet s vysokou kadencí střelby. Byl nejlepší zbraní svého druhu na bojištích druhé světové války a mezi soupeři velmi obávaný. Některé jeho konstrukční prvky jsou využité v americkém kulometu M-60. Z této zbraně je odvozený i kulomet MG 3, který je stále ve výzbroji mnoha armád. Včetně české armády, která je má instalované na obrněných vozidlech Dingo 2.

iZdroj fotografie: Uživatel Simon Q / Creative Commons / CC BY

Minomet M29

Americký minomet ráže 81 milimetrů. Americké ozbrojené síly ho již dávno nahradily modernějšími typy, ale jako osvědčenou zbraň ho některé armády mají dodnes. Používal se třeba ještě v občanské válce v Libanonu nebo Salvadoru a dalších konfliktech.

iZdroj fotografie: Gen Fumio / Creative Commons / CC BY-SA

Kulomet M2 – Browning

Americký kulomet ráže 12,7 milimetru byl do výzbroje zaveden již v roce 1933. Padesátka, jak se jí přezdívá, je dodnes jedním z nejpoužívanějších těžkých kulometů na světě. Prošla jen některými vylepšeními, ale najít ji lze nejen v americké armádě, ale v minimálně dvacítce dalších. Naposledy byl kulomet používán v Iráku nebo Afghánistánu.

iZdroj fotografie: Public Domain

Samopal M3

Americký samopal využívající náboje ráže 9 milimetrů. Nebyl tak oblíbený jako legendární Thomson, ale přesto se ve službě zachoval mnohem déle. Ještě v devadesátých letech ho používaly některé americké tankové osádky. Ve výzbroji ho má třeba námořní pěchota na Filipínách, která zbraň renovovala.

iZdroj fotografie: Jeff Kubina / Creative Commons / CC BY-SA

Tank T-34

Sovětský tank si drží prvenství jako nejvíce vyráběná zbraň svého druhu v historii. Jeho koncepce, jakkoli byla v době druhé světové války revoluční, v konkurenci s moderními stroji nemůže obstát. Přesto tank dodnes zůstal ve výzbroji některých chudých států. Používá se v některých armádách v Africe a Severní Koreji.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Colt M1911

Více než sto let stará zbraň, která dlouhá desetiletí byla poboční zbraní americké armády. Colt byl sice z velké části nahrazen Berretou M9, ale někteří vojáci ho stále používají. Zbraň je také oblíbená v civilním sektoru a u policejních jednotek. Její odvozeniny jsou produkovány i v jiných státech.

iZdroj fotografie: Pixabay

Puška Lee-Enfield

Hlavní pěchotní zbraň britské armády za první a druhé světové války se dostala do výzbroje mnoha zemí. Většina ozbrojených sil ji již vyřadila, ale stále ji lze spatřit třeba u kanadských rangerů nebo v policejních a druhosledových jednotek v Indii. Oblíbená je i v civilním sektoru, například jako lovecká zbraň.

iZdroj fotografie: Public domain

Zdroj: Prima Zoom

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Lidem teprv teď začne téct do bot. Operátoři se rozhodli, že jim zdraží volání
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
adbz.cz
adbz.cz
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky