Zbraně druhé světové války, se kterými se můžete dodnes setkat. Některé vás překvapí, jiné přímo šokují

Některé zbraně, které drželi v rukách vojáci druhé světové války, se dodnes používají. Byly tak kvalitní nebo měly přednosti, že i dnes jsou stále užitečné.

i Zdroj fotografie: Uživatel Mil.ru / Creative Commons / CC BY
                   

Ačkoli od konce druhé světové války uplynulo již 76 let, neznamená to, že by všechny zbraně z konfliktu skončily ve starém železe. I v době nadzvukových stealth letounů, přesně naváděných střel a informačních systémů, mohou najít uplatnění. Není jich již mnoho, ale přesto zůstaly. Některé jsou nezapomenutelnými ikonami, které se zapsaly do historie. Toto jsou ony.

Kulomet MG-42

Německý univerzální kulomet s vysokou kadencí střelby. Byl nejlepší zbraní svého druhu na bojištích druhé světové války a mezi soupeři velmi obávaný. Některé jeho konstrukční prvky jsou využité v americkém kulometu M-60. Z této zbraně je odvozený i kulomet MG 3, který je stále ve výzbroji mnoha armád. Včetně české armády, která je má instalované na obrněných vozidlech Dingo 2.

iZdroj fotografie: Uživatel Simon Q / Creative Commons / CC BY

Minomet M29

Americký minomet ráže 81 milimetrů. Americké ozbrojené síly ho již dávno nahradily modernějšími typy, ale jako osvědčenou zbraň ho některé armády mají dodnes. Používal se třeba ještě v občanské válce v Libanonu nebo Salvadoru a dalších konfliktech.

iZdroj fotografie: Gen Fumio / Creative Commons / CC BY-SA

Kulomet M2 – Browning

Americký kulomet ráže 12,7 milimetru byl do výzbroje zaveden již v roce 1933. Padesátka, jak se jí přezdívá, je dodnes jedním z nejpoužívanějších těžkých kulometů na světě. Prošla jen některými vylepšeními, ale najít ji lze nejen v americké armádě, ale v minimálně dvacítce dalších. Naposledy byl kulomet používán v Iráku nebo Afghánistánu.

iZdroj fotografie: Public Domain

Samopal M3

Americký samopal využívající náboje ráže 9 milimetrů. Nebyl tak oblíbený jako legendární Thomson, ale přesto se ve službě zachoval mnohem déle. Ještě v devadesátých letech ho používaly některé americké tankové osádky. Ve výzbroji ho má třeba námořní pěchota na Filipínách, která zbraň renovovala.

iZdroj fotografie: Jeff Kubina / Creative Commons / CC BY-SA

Tank T-34

Sovětský tank si drží prvenství jako nejvíce vyráběná zbraň svého druhu v historii. Jeho koncepce, jakkoli byla v době druhé světové války revoluční, v konkurenci s moderními stroji nemůže obstát. Přesto tank dodnes zůstal ve výzbroji některých chudých států. Používá se v některých armádách v Africe a Severní Koreji.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Colt M1911

Více než sto let stará zbraň, která dlouhá desetiletí byla poboční zbraní americké armády. Colt byl sice z velké části nahrazen Berretou M9, ale někteří vojáci ho stále používají. Zbraň je také oblíbená v civilním sektoru a u policejních jednotek. Její odvozeniny jsou produkovány i v jiných státech.

iZdroj fotografie: Pixabay

Puška Lee-Enfield

Hlavní pěchotní zbraň britské armády za první a druhé světové války se dostala do výzbroje mnoha zemí. Většina ozbrojených sil ji již vyřadila, ale stále ji lze spatřit třeba u kanadských rangerů nebo v policejních a druhosledových jednotek v Indii. Oblíbená je i v civilním sektoru, například jako lovecká zbraň.

iZdroj fotografie: Public domain

Zdroj: Prima Zoom

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Zobrazit další články