Ženy, které rodily pro Adolfa Hitlera: Nacistický program Lebensborn

V rámci kontroverzního programu Lebensborn dostaly mladé árijské dívky za úkol navázat intimní vztah s elitními důstojníky SS a porodit děti Führerovi.

i Zdroj fotografie: Uživatel Reelfountain / Creative Commons / CC BY
                   

Hildegarda Trutzová byla jednou z žen, které byly vybrány k účasti v programu Lebensborn, který nacističtí vůdci vytvořili jako iniciativu ke zvýšení klesající porodnosti v Německu. Pečlivě vybírané árijské ženy měly navázat intimní vztah s vysoce postavenými důstojníky SS a svých potomků se následně vzdát ve prospěch nacistické propagandy. Trtutzová se do programu přihlásila dobrovolně, lákala ji totiž představa, že dítě, které porodí, bude sloužit zájmům Führera.

Árijské rysy nutností

Nacistické úřady vytvořily program Lebensborn, aby zvýšily neustále klesající počet obyvatel Německa. Během druhé světové války pak právě tento program sehrál důležitou roli v únosech cizineckých dětí, které se vyznačovaly árijskými znaky; světlé vlasy a modré oči. Říšský vůdce SS a šéf gestapa Heinrich Himmler věřil, že muži SS představují biologickou a rasovou elitu nacistického Německa a nabádal je, aby měli početné rodiny, nebo aby se zapojili do programu Lebensborn.

Zveřejnil(a) A to Ci historia dne Pondělí 24. ledna 2022

Hildegarda Trutzová byla již od nástupu Hitlera k moci věrnou stoupenkyní nacistů a v roce 1933 vstoupila do Svazu německých dívek, což byla taková ženská obdoba Hitlerjugend, kde se pravidelně účastnila týdenních setkání. Bylo jí teprve osmnáct let, když se v roce 1936 dobrovolně zapsala do programu Lebensborn. Učinila tak na základě rozhovoru s vedoucí svazu, se kterou se radila o tom, co by chtěla v životě dělat.

Vedoucí svazu Trutzové detailně popsala náplň programu a podmínky, jaké musí splňovat, aby se mohla programu zúčastnit. Svobodné ženy, které se do programu rozhodly dobrovolně zapojit, musely nejprve projít řadou přísných lékařských prohlídek, kde bylo určeno, zda jsou vhodnými adeptkami k nošení dětí důstojníků SS. Ženy musely pocházet z prověřených rodin, nemít žádné židovské předky a být naprosto zdravé. Co se vzhledu týče, světlé vlasy, modré oči a pěkná postava byly samozřejmostí.

O budoucí matky bylo náležitě postaráno

Poté, co byla lékařem schválena jejich účast v programu, musely podepsat zřeknutí se práva na své děti a písemně odsouhlasit, že jejich dítě, narozené v rámci programu, bude majetkem státu. Mnohé z těchto žen své děti již nikdy neviděly. Trutzové se představa, že by se mohla podílet na realizaci Führerových vizí velice zamlouvala a v pozdějších rozhovorech sama přiznala, že byla do Adolfa Hitlera a jeho plánů na lepší Německo blázen.

Zveřejnil(a) A to Ci historia dne Pondělí 24. ledna 2022

Trutzová prošla přísným výběrem a společně s několika dalšími dívkami byla převezena na norský zámek, kde se měly seznámit se svými partnery. Ženy byly v Norsku ostře kritizovány a odsuzovány nejen proto, že přísahaly věrnost Führerovi, ale také proto, že žily v naprosto luxusních podmínkách, zatímco místní komunity za války hladověly. Budoucí matky měly k dispozici společenské a herní místnosti, sportovní klub, hudební sál a dokonce i kino. Nemusely pracovat a byly obskakovány služebnictvem. Trutzová také uvedla, že lepší jídlo nikdy nejedla.

Seznámení s důstojníky SS

Dívky byly představeny vybraným SS důstojníkům, se kterými měli zanedlouho zplodit potomky. V prvních týdnech se obě skupiny navzájem seznamovaly, hrály společenské hry, sledovaly filmy a lépe se poznávaly. Dívky měly zhruba týden na to, aby si vybraly důstojníka, který se jim nejvíce líbí. Jména svých partnerů se však nikdy nedozvěděly, anonymita byla v rámci programu klíčová.

Zveřejnil(a) A to Ci historia dne Pondělí 24. ledna 2022

Trutzová o svém partnerovi vypověděla, že to byl velmi pohledný muž, ovšem na její vkus trošku přihlouplý. Celkem společně pár strávil tři noci, a jak sama uvedla, nikdy se nestyděla za to, co dělala. Vše dělala dobrovolně a na základě své oddanosti. Ona i její partner bezmezně věřili v důležitost programu a naprosto postrádali jakýkoliv stud či zábrany.  

Hildegarda Trutzová úspěšně otěhotněla a za devět měsíců porodila zdravého syna. Moc času s ním však nestrávila. Děti byly matkám odebrány již po dvou týdnech kojení a umístěny do speciálních domovů SS, kde byly přísně vychovávány. Trutzová svého syna ani partnera již nikdy neviděla. Odhadem bylo mezi lety 1933 – 1945 odchováno v rámci programu Lebensborn přibližně 20,000 árijských dětí, a to především na území Německa a Norska.

Slyšeli jste již o nacistickém programu Lebensborn?

Zdroj: HistoryofYesterday

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články