Známý britský lyžař byl zraněn ve stíhačce. Jeho úraz později přispěl k zásadnímu objevu

Během druhé světové války se vyznamenala řada známých osobností. Nakonec se mohly stát známými i kvůli okolnostem, které si tak nepřály.

i Zdroj fotografie: Uživatel Arpingstone / Public Domain
                   

Gordon Neil Spencer ‚Mouse‘ Cleaver je jedním z hrdinů druhé světové války. Jeho válečný příběh je ale pozoruhodný z více stránek. Před válkou byl totiž světově známým lyžařem a v roce 1931 vyhrál lyžařské závody v Kitzbühelu. Mimochodem je jediným Britem, který tento prestižní závod kdy vyhrál. Ale také byl velmi dobrým stíhacím pilotem a nepřímo přispěl k jednomu z lékařských objevů.

Nasazení ve Francii a nad Dunkerque

Cleaver nastoupil v roce 1937 do Královského pomocného letectva (RauxAF). Když v roce 1939 vypukla válka, stal se z něj plnohodnotný pilot stíhacího letounu Hawker Hurricane. S 601. stíhací perutí byl po útoku Německa na Francii nasazen na kontinentu. Dne 16. května sestřelil s ještě jedním kolegou německý bombardér Do-17 a o den později musel nouzově přistát, když jeho letoun zasáhly trosky právě sestřeleného německého letounu.

iZdroj fotografie: Airwolfhound / Creative Commons / CC-BY-SA

Po návratu do Velké Británie si připsal dva sestřelené Bf 110 nad Dunkerque, když ze vzduchu kryl evakuaci obklíčených spojeneckých vojáků. Krátce na to již vojska Adolfa Hitlera chystala invazi do Anglie a Luftwaffe zahájila boje, známé jako Bitva o Anglii, kdy chtěla ovládnout vzdušný prostor nad jižní částí britských ostrovů kvůli chystanému vylodění. Cleaver byl se svou perutí umístěn na letišti Tangmere. Ocitl se v centru bojů a na jeho konto přibývaly další sestřely. Celkem jich zaznamenal sedm a stal se tedy leteckým esem.

Kvůli rozbitému plexisklu téměř oslepl

V srpnu při velkém útoku na jeho letiště s celou svojí squadronou bránil prostor nad letištěm, ale jeho stíhačka byla zasažena. Německé střely mu roztříštily plexisklový kryt kabiny Hurricanu. Cleaver ke své smůle neměl na svých očích nasazeny letecké brýle a střepiny plexiskla mu proto vnikly do obou očí. I když nic v dané chvíli nic neviděl, podařilo se mu kabinu letadla opustit a na padáku přistát na zemi. Po převozu do nemocnice lékaři konstatovali, že na pravé oko je zcela slepý a na levé vidí jen částečně.

iZdroj fotografie: Frank C. Müller / Creative Commons / CC BY-SA

Za své činy Cleaver dostal vyznamenání DFC. Zůstal v letectvu a pracoval v pozemní službě, ze zdravotních důvodů byl ale v roce 1943 propuštěn. Kvůli svému zranění podstoupil 18 operací tváře a specialisté se pustili i do jeho očí. Známý oční lékař Harold Ridley si přitom všiml, že zbytky roztříštěného plexiskla ve tkáni oční bulvy, rohovky i poškozené čočky jeho oči nedráždí.

¿Sabís que…? První implantace nitroočního zápalu od Dr. Harolda Ridleyho a nemocnice St. Thomas Hospital de Londres v únoru 1950.

Zveřejnil(a) Hospital de la Luz dne Pátek 16. října 2020

Proto ho napadlo, aby ze stejného materiálu nechal vyrobit náhradní nitrooční čočku, kterou jinému pacientovi poprvé implantoval v roce 1949. V 80. letech do svého zbývajícího funkčního oka dostal podobnou čočku i sám Cleaver. Zemřel v roce 1994 ve věku 84 let.

Jaké nejvýznamnější objevy vznikly díky válkám?

Zdroj: Warhistoryonline

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články