Znepokojivá fakta z období druhé světové války, která často unikají pozornosti

Celkem 68% mužů, kteří se narodili na území  Sovětského svazu v roce 1923, se nedožilo konce druhé světové války.

i Zdroj fotografie: Xinhua / Creative Commons / CC BY
                   

Šest let trvající konflikt představuje jednu nejničivějších kapitol v dějinách lidstva, která v důsledku technologického pokroku a brutálních taktik změnila svět k nepoznání. Jednalo se historicky první totální válku, kdy se civilisté, muži, ženy i děti, ocitli v prvních liniích, jako doposud nikdy předtím. Ne všechna fakta o 2. světové válce jsou však veřejnosti známá.

Chlapec, který se stal válečným veteránem ve 13 letech

V listopadu 1942 se teprve dvanáctiletý Calvin Graham, který lhal o svém věku, aby mohl narukovat k námořnictvu, ocitl uprostřed intenzivní bitvy na palubě lodi v Tichém oceánu. Mladý Graham byl dělostřelcem na americké lodi South Dakota, která se v roce 1942 dostala do konfliktu s japonskou flotilou.

Zveřejnil(a) Runt of the Web dne Středa 30. června 2021

South Dakota byla zasažena celkem 47x, mladého Grahama zasáhla střepina a způsobila mu vážná poranění čelisti a úst. I přesto, že byl zraněn, neotálel a pomáhal ostatním členům posádky do bezpečí. V roce 1942 pak námořnictvo zjistilo jeho skutečný věk a chlapci se začalo přezdívat „dětský veterán“.

Obří ztráty na životech v Sovětském svazu

Když bylo v roce 1941 napadeno Rusko, velitelé Rudé armády spoléhali spíše na obří vojsko a lidské zdroje, než aby věnovali přílišnou pozornost taktice. Druhá světová válka si tak vyžádala více než 13 milionů životů sovětských vojáků a celkové ztráty se pohybovali kolem 27 milionů.

I přesto, že Sovětský svaz stál nakonec na straně vítězů, ztráty na životech byly citelné. Například asi 68% mužů narozených v SSSR v roce 1923 se konce druhé světové války nedožilo. Po skončení konfliktu bylo z 340 000 sovětských mužů narozených v roce 1923 naživu pouhých 110 000.

Potupný trest pro ženy

Na konci druhé světové války si více než 20 000 Francouzských obyvatel, obviněných z kolaborace s Německem, vytrpělo obzvláště ponižující akt pomsty; byly jim veřejně oholeny hlavy. Valná většina potrestaných přitom byly ženy, které měly navazovat intimní vztahy s nacistickými důstojníky.

Zveřejnil(a) Lee Miller Archives dne Úterý 22. září 2020

Bližší průzkumy události v posledních letech však odhalily, že v rozporu s obecným přesvědčením, byl velký počet obviněných žen ve skutečnosti nevinný, pokud jde o sexuální vztahy s Němci. Samotný akt oholení hlavy byl jistou, a přitom fyzicky neškodnou formou trestu.

Hitlerovo židovské muzeum

Muzeum, ve kterém by byly vystaveny židovské artefakty. Právě výstavbu takového muzea údajně plánoval Hitler po konci druhé světové války. „Muzeum vyhynulé rasy“ mělo být složeno z celkem čtyř starých synagog, obřadní síně a také židovského hřbitova. V plánu bylo vystavit kolem 40 000 exponátů, především židovského umění, textilu, stříbra a knih. Předměty měly být shromážděny z území Čech a Moravy.

Dýmějový mor

V průběhu historie postupně vycházejí najevo četná zvěrstva, kterých se země dopouštěly před, v průběhu, i po druhé světové válce. A Japonské císařství se svou brutalitou řadí mezi ty nejhorší. Například při napadení Číny si dali velmi záležet, aby civilním obyvatelům udělali za života peklo. Počínaje Nankingským masakrem, jenž nahání husí kůži, a konče brutálními pokusy jednotky 731.

Zveřejnil(a) People’s Daily, China dne Úterý 15. srpna 2017

V jednotce 731 probíhaly jedny z nejděsivějších a nejbrutálnějších experimentů, jež dost dobře hraničily se středověkým barbarstvím. Během okupace Číny testovali na lidech nové chemické a biologické zbraně, jako například morové blechy, kdy mezi civilní obyvatelstvo vypustili blechy nakažené dýmějovým morem. V důsledku nemoci uhynulo ve městě Ningbo kolem 109 lidí.

Jaká další znepokojivá fakta z období druhé světové války znáte?

Zdroj: Historyofyesterday, WW2gravestone,

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články