Způsoby, jak lidé utíkali z východního Německa před komunistickým režimem

Berlín byl rozdělen na komunistickou a kapitalistickou část. Řadě lidí se však komunistický život nelíbil, a tak se snažili z něj uniknout.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Na konci druhé světové války bylo Německo rozděleno na dvě poloviny a zůstalo západní a východní Německo. Západ byl řízen organizací NATO a národy Varšavské smlouvy kontrolovaly východ. Město Berlín bylo rozděleno na dvě části mezi komunisty a kapitalisty. Lidem se však komunistický život nelíbil a tak hledali cestu ven. Přes přísně střeženou Berlínskou zeď a Vnitřní německé hranice (IGB) se během 28 let podařilo přes tyto zábrany uprchnout jen přibližně 5000 uprchlíkům.

Únik vlakem

Na začátku studené války nebylo příliš těžké z tohoto režimu uprchnout. Předtím, než byla postavena Berlínská zeď a IGB, přešlo do západního Německa odhadem asi 3,5 milionu východních Němců. V důsledku právních mezer, nedostatku fyzických hranic a malé snaze o udržení východních Němců stačilo k útěku pouze naskočit do vlaku. Ke změně došlo až 13. srpna 1961, kdy se postavila Berlínská zeď. Do 24. srpna byl potom vydán rozkaz zabít každého, kdo se pokusí opustit východní Německo.

Nošení uniforem

Jeden z nejznámějších obrazů studené války byl zachycen, když východoněmecký voják Conrad Schumann přeskočil v uniformě 15. srpna 1961 při vytváření zdi přes drát a utekl. V té době se daly uniformy sehnat na černošských tržnicích ve východním Berlíně.

iZdroj fotografie: Depositphotos
.

Útěk s padělaným pasem

Kromě neoriginálních uniforem z černošských trhů se daly sehnat také padělané pasy. Pomocí nich se dalo bezpečně projít kolem strážců zdi. Někteří občané měli z určitých důvodů povolení legálně překračovat hranice. Skuteční držitelé pravých pasů se však museli vrátit zpátky do noci, zatímco uprchlíci s falešným pasem se už nikdy nevrátili.

Seskok z vysoké budovy

Většina možností, jak se vyhnout berlínské zdi, jako například průchod řekami, bylo příliš nebezpečných. Na rozdíl od zadržení nebo zastřelení při pokusu překonat Berlínskou zeď, vám při přechodu přes řeku hrozilo, že se utopíte. V blízkosti hlídané zdi bylo mnoho vysokých budov, které představovaly možnost úniku. Stačilo vyšplhat do nejvyššího patra a skočit. Při těchto pokusech někteří lidé přežili, ale jiní se poranili nebo dokonce zabili.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Útěk tunelem nebo ukrytí v kufrech

Největší masový útěk z východního Berlína byl, když 57 lidí prošlo tunelem, který byl následně pojmenován „ tunel 57 “. Systémy tunelů byly propracované a vedly hluboko pod zemí, aby zabránily detekci. Poslední nelegální cestu z východního Německa na západ provedl Američan, který několik dní před pádem zdi propašoval do svého vozu otce a svou malou dívku, které ukryl do kufru.

Zdroj: Huffpost

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Zobrazit další články