Sovětské spiknutí málem způsobilo třetí světovou válku. Hrdinský čin kapitána ponorky všemu zabránil

Za Studené války se u pobřeží na Hawaji beze stopy ztratila sovětská ponorka plná jaderných raket. Nakonec se zjistilo, že její kapitán byl hrdina, který odvrátil další válku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V roce 1967 se u havajského pobřeží ztratila sovětská ponorka, která byla ozbrojena obrovským smrtícím nákladem jaderných zbraní, konkrétně raket. Ve studené válce bylo navíc celkem běžné, že sovětské nebo americké ponorky hlídaly pobřeží před nepřítelem i celé měsíce a čekaly jenom na rozkazy pro útok. Situace mezi oběma zeměmi byla poměrně vyhrocená a obě si pečlivě hlídaly jak tajné informace, tak své území.

Hrdinský čin kapitána ponorky zabránil válce

Jak uvedl autor knihy Red Star Rogue, Sovětský svaz tyto pobřežní stráže nazval jako válečné hlídky. Pro ně se jednalo o válečný stav a celou situaci brali velmi vážně. Přestože nikdo přesně neví, co se sovětské ponorce přihodilo a proč zmizela, některé teorie popisují kapitána plavidla jako hrdinu, který obětoval sebe, svou ponorku i posádku, aby zabránil třetí světové válce.

iZdroj fotografie: Americké námořnictvo / Creative Commons / Public Domain

Ponorku unesly uprchlické komanda KGB

Podle Kennetha Sevella sovětskou ponorku typu K-129 i s posádkou unesly skupiny zaběhlých komand KGB. Jejich cíl byl velmi zřejmý – vyvolat obrovskou válku mezi Amerikou a Čínou. Celou situaci nastražili tak, že vypadala jako útok Číny na Havaj. Tento boj by pro tyto komanda měl i jiné výhody, jako například oslabení Spojených států, které by jim hodně hrálo do karet. Zároveň by se na vzniklých bojích velmi přiživila.

iZdroj fotografie: Uživatel Enemenemu / Creative Commons / Public Domain

Kapitán zničil ponorku špatnými odpalovacími kódy

Ve chvíli, kdy si kapitán uvědomil, že vzpoura nebyla přijata sovětskou vládou, prozradil agentům KGB nesprávné kódy k odpalování raket. V případě zadání špatného odpalovacího čísla totiž měly rakety jednu v tu chvíli velkou výhodu. S vadným číslem totiž došlo k odpálení hlavice a explozi rakety, která potopila celou ponorku. Kapitán plavidla je za tento odvážný čin považován za hrdinu, který odvrátil třetí světovou válku.

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Zobrazit další články