Turecký těžký dvoumotorový dron Akinci již létá na bojové mise. Je schopen se vyhnout přenosným protiletadlovým systémům

Turecko je jednou z dronových velmocí. Jím stavěné stroje patří k nejlepším na světě a je na ně možné umísti velkou škálu domácího vybavení.

i Zdroj fotografie: Talha Işık / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Turecko již v ostrých akcích používá své nejnovější drony Bayraktar Akinci, které zavedlo do výzbroje v minulém roce. Ačkoli jejich nasazení oznámilo na jaře, až teprve nyní se ostrý let stroje podařilo zdokumentovat z nezávislých zdrojů. Na sociálních sítích se totiž objevily závěry tohoto letounu, jenž byl nasazen v Sýrii. Zde Turecko obsadilo severní části země a podporuje některé protivládní skupiny, případně bojuje s Kurdy. Zajímavé je, že dron byl zachycen bez jakékoli výzbroje.

Kromě boje jde i o průzkum

Ačkoli je Akinci známý především jako dron, který je schopen nést velké množství výzbroje, je na něho samozřejmě možné „pověsit” i různé průzkumné vybavení. Již v základu je vybaven přístroji, jež mu umožňují identifikovat cíle i v noci nebo za zhoršené viditelnosti. Také má disponovat pokročilým radarem a jistě na něho lze umístit i další specializované průzkumné moduly. Jeho velkou výhodou je totiž dlouhá doba, po kterou může operovat ve vzduchu.

I když je firma Bayraktar známá hlavně svým modelem TB2, její nový stroj posunul schopnosti tureckých dronů mnohem dále. Podle deklarovaných údajů výrobcem mají mít nové dvoumotorové drony Akinci nosnost přes 1 350 kilogramů, což jim umožňuje jednorázově nést nejen mnohem více munice, ale například i mnohem těžší bomby než jiné drony.

iZdroj fotografie: Talha Işık / Creative Commons / CC BY-SA
Dron Akinci s ukázkou možné výzbroje

Tak mohou provádět úspěšně útoky i na mnohem odolnější cíle, například pumou NEB 84 bunker buster o hmotnosti 453 kg (2 000 liber), třeba na betonové kryty a odolné betonové pevnůstky polního opevnění. Některé z osmi závěsníků pro zbraňové systémy, kterými dron Akinci disponuje, jsou dimenzovány tak, že mohou unést také přesně řízenou pumu Mark 84 o hmotnosti 429 kilogramů, z níž NEB 84 vychází.

Jde o první dron na světě, který toto dokázal. Zcela unikátní je také jeho schopnost na misi aktivně spolupracovat i s jinými drony téhož výrobce, například bombardovat cíl přesnou laserem naváděnou municí z velké výšky až 9 100 metrů (30 tis. stop) v pasivním režimu, přičemž jeho cíl je označen laserovým ozařovačem z jiného a jinde letícího dronu, v tomto případě především ze známého dronu Bayraktar TB2 Síha.

Akinci používá motory z Ukrajiny

Akinci je 12,2 metru dlouhý, rozpětí jeho křídel je 20 metrů. Dokáže se pohybovat rychlostí až 360 kilometrů v hodině a vystoupat do výšky téměř 14 kilometrů. Může tedy operovat mimo dosah protiletadlových raket kategorie MANPADS odpalovaných z ramene. Je vybaven dvojicí ukrajinských turbovrtulových motorů Ivčenko-Progress Motor Síč AI-450T o sníženém úsporném výkonu na 340 kW (450 koní) každý.

V normální výkonnější verzi však motory poskytují dokonce 560 kW (750 koní) každý. Výdrž dronu Akinci při úsporném režimu letu je prokázána testy z roku 2021 na 25 hodin. Letoun se poprvé vznesl v roce 2019 a do výzbroje turecké armády byl zaveden o dva roky později. V srpnu 2022 jich už Turecko mělo ve výzbroji dvanáct. Podrobněji jsme o tomto novém dronu psali zde.

Kromě téměř půltunových pum, a to i těch s přesným naváděním, může být vyzbrojen různými typy turecké munice nebo některými zbraněmi zavedenými v NATO. Osadit na něho lze například protitankové rakety L-UMTAS, střely krátkého dosahu vzduch-vzduch, křižující střelu SOM, protilodní raketu nebo mikropumy z turecké rodiny MAM, případně protiradarové rakety.

V současné době má být ve výzbroji ozbrojených sil Turecka kolem 12 kusů těchto dronů, existují ještě nejméně tři prototypy. O Akinci mají zájem i některé další státy, například Pákistán či Ázerbájdžán, který již několik let využívá i stroje TB2. Vzhledem k dobrým vztahům společnosti s Ukrajinou a využívání zde vyvinutých motorů není vyloučeno, že o ně bude mít zájem i ona. Drony by byly vítanou posilou pro boj s Ruskem.

Jak se Turecko stalo velmocí dronů?

Zdroj: DefenceBlog
Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Vlastnit auto bude výsadou boháčů. Zbytek lidí by si měl raději rychle zvyknout na jízdu autobusem a chůzi pěšky
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Současná válka proti Rusku má hluboké kořeny, Ukrajina byla sužována krutými konflikty po staletí
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Osvědčené praktiky, jak se zbavit bolesti kloubů. Bohatě stačí ležet v posteli a udělat 1 pohyb
adbz.cz
adbz.cz
5členná rodina bydlí v autobuse. Na nákladech ušetří 2/3 toho, co běžná domácnost, a mají mnohem víc