Americké letectvo musí brzy nahradit rakety AMRAAM, jinak zaostane za protivníky. Jde o klíčovou zbraň na dlouhou vzdálenost

Když chce americké vojenské letectvo zničit nepřátelský stroj na dlouhou vzdálenost, použije raketu AIM-120 AMRAAM. Ačkoli je neustále modernizovaná, nejspíše ji za pár let nahradí AIM-260 JATM.

i Zdroj fotografie: Vince Parker (USAF) / public domain
                   

Ničení nepřítele na dlouhou vzdálenost je umění, ve kterém se americké vojenské i námořní letectvo trénuje již několik desetiletí. Nejprve za pomoci střel AIM-7 Sparrow a od devadesátých let radarem naváděných AIM-120 AMRAAM. Ty zavedlo do výzbroje mnoho zemí včetně České republiky. Raketa ale přestává stačit na své protivníky.

Rakety jsou neustále vylepšované

AMRAAM prochází neustálou modernizací a byla ve své době zdaleka tím nejlepším produktem na trhu. V současné době je k dispozici varianta s označením D. Ta má podle dostupných informací o 50 procent větší dosah než varianta předchozí. Na jaře letošního roku letectvo oznámilo, že z letounu F-15 byla odpálená AMRRAM, která zasáhla cíl na zatím největší vzdálenost. Údaj není veřejný. Předpokládá se, že verze D by měla umět ničit cíle na vzdálenost 180 kilometrů.

iZdroj fotografie: Pxhere

Rusko a Čína jsou napřed

I přes optimisticky znějící zprávu nejde o nějaký převratný výkon. Čína a Rusko mají ve výzbroji rakety vzduch-vzduch, které se těmto výkonům vyrovnají a mohou je dokonce v některých parametrech překonat. Čína provozuje rakety PL-15, které mají mít dosah před 200 kilometrů. Ruská R-37M vybavená posilovačem údajně téměř 400 kilometrů. Obě země také vyvíjejí rakety velmi dlouhého dosahu s pohonem ramjet.

Odpověď se vyvíjí již několik let

Proto v USA již několik let pracují na raketě AIM-260 JATM. Podle dostupných informací nebude mít pohon ramjet. Dosahem se prý čínským a ruským raketám vyrovná a dokonce je v některých předčí. Vybavena údajně bude nejen radarovým, ale i infračerveným naváděním, což by ji činilo hůře rušitelnou. Během letu by měla dokázala komunikovat a upravovat svůj směr podle informaci získaných z jiných zdrojů.

iZdroj fotografie: Pxhere

Dlouhý dosah bude důležitý

Letecké střety se podle mnoha teorií budou odehrávat stále častěji na dlouhé vzdálenosti. Například letoun F-35 není tak mrštný jako někteří jeho předpokládaní nepřátelé. Bude proto pro něho výhodné využít vlastnosti stealth a vzájemné komunikace mezi letouny v reálném čase a soupeře ničit z delší vzdálenosti. Další možností je, že informace na kratší vzdálenost získají hůře odhalitelné stealth letouny, ale nezaútočí. Předají údaje snadněji zachytitelným letounům, například typu F-15, které budou nepřítele ničit palbou z bezpečné vzdálenosti.

Zdroj: Flight Global

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Zobrazit další články