Americké vojenské vrtulníky posílí litevské letecké síly

Litevské letectvo čeká v roce 2024 zásadní změna, a to výměna dosavadních vojenských vrtulníků za moderní americké stroje. Plán na modernizaci svých leteckých sil Litva zveřejnila přibližně před rokem.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Podle kontraktu, který obě strany podepsaly ve Washingtonu, by Spojené státy americké měly Litvě dodat 4 kusy vrtulníku UH-60M Black Hawk, přičemž hodnota tohoto kontraktu činí 213 mil. amerických dolarů. Dodávka má začít v roce 2024 a dohoda umožňuje navýšit počet strojů na 6. 

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Americké vrtulníky zamíří do Litvy

Tento pro Litvu významný kontrakt zahrnuje vedle vlastní dodávky amerických strojů také

  • výcvik pilotů 
  • logistickou podporu
  • podporu ve věci potřebných oprav
  • náhradní díly, a 
  • další vybavení.

Současná výzbroj litevského letectva

Litva patří k mnoha zemím, jejichž letecké síly jsou dosud vybaveny vrtulníky Mil Mi-8. Jedná se o stroj původně vyvinutý v Sovětském svazu, který prošel řadou modernizací a stal se celosvětově jedním z nejrozšířenějších typů vrtulníků. Zajímavostí je, že existuje jak vojenská, tak také civilní řada. K zemím, které tyto vrtulníky dosud rovněž využívají, patří mimo jiné také Česká republika. Pozoruhodné je, že první prototyp vzlétl již v roce 1961 a výroba těchto strojů trvá dodnes.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Dojde k vylepšení současné výzbroje

Přes veškerou modernizaci však tyto stroje zcela nesplňují požadavky aktuálně vybavených leteckých sil, proto dochází k jejich postupnému nahrazování, jako je tomu konkrétně i v případě Litvy. 

Vrtulník UH-60M Black Hawk

Pokud máte s tímto typem vrtulníku spojeno označení Sikorsky, jedná se o název společnosti, která jej vyrábí. Ani tento vrtulník není v armádách nováčkem, první prototyp vzlétl již v roce 1974, tedy o 13 let později než první Mil Mi-8. Byly vyvinuty speciální verze tohoto stroje podle toho, pro jakou součást americké armády byl určen, tedy pozemní armádu, námořnictvo, pobřežní stráž a letectvo. 

Zajímavostí je, že po dobu 9 let se na jeho výrobě podílela také přední česká společnost, zabývající se výrobou letadel. Těmito stroji je vybavena také například armáda Slovenské republiky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Zobrazit další články