Americký kyborg z oblohy bude zcela autonomní

Skyborg, jak se celý projekt autonomního systému řízení letu a boje jmenuje, v sobě ukrývá slovní hříčku. Už samotné slovo kyborg je složené ze dvou výrazů – „kybernetický“ a „organismus“. Skyborg pak přidává anglický výraz pro oblohu, protože právě ta má být pro Skyborg hlavním polem působnosti.

i Zdroj obrázku: USAF
                   

Za projektem stojí tato trojice známých amerických firem:

  • Boeing
  • General Atomics
  • Kratos
iZdroj obrázku: USAF
Použit byl originální název

Spolehlivý parťák Loyal-Wingman

Kromě plně autonomní verze systému Skyborg má vzniknout také dron Loyal-Wingman určený ke spolupráci s pilotovanými letadly, případně jako autonomní systém, který v letadle s pilotem nahradí druhého lidského člena posádky, kterým je obvykle zbraňový operátor či navigátor. Netřeba dodávat, že vzhledem k dokonalosti dnešních zbraňových i navigačních systémů je takový robotický člen posádky rychlejší a přesnější než člověk, může však mít potíže s kreativním řešením problémů a laterálním myšlením. Tyto výhody a omezení pochopitelně determinují typy misí, na které je vhodné systém Skyborg nasadit.

iZdroj obrázku: USAF
Stroj využije umělé inteligence

Autonomní šachista UCAV

Druhou a výrazně pokročilejší variantou systému Skyborg je komplexní a složitý stroj, který bude plně autonomní a vybavený umělou inteligencí, která je díky neuronové síti schopna učit se a zdokonalovat sama sebe. Této vlastnosti bude využito už při úvodním programování Skyborgu, který bude procházet videa ze skutečných misí i miliony modelových situací z leteckých simulátorů, aby pro každou vyhodnotil nejlepší řešení a naučil se ho.

Podobným způsobem se lidští i počítačoví šachisté učí reagovat na určité situace na šachovnici – mají nastudované tisíce kombinací tahů a vybírají z nich ty nejvhodnější. A protože doba pokročila tak, že dokonalý počítač v šachách lidského soka porazí vždy, americká generalita věří, že se blíží doba, kdy také Skyborg pokaždé porazí lidské soupeře.

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Zobrazit další články