Americký kyborg z oblohy bude zcela autonomní

Skyborg, jak se celý projekt autonomního systému řízení letu a boje jmenuje, v sobě ukrývá slovní hříčku. Už samotné slovo kyborg je složené ze dvou výrazů – „kybernetický“ a „organismus“. Skyborg pak přidává anglický výraz pro oblohu, protože právě ta má být pro Skyborg hlavním polem působnosti.

i Zdroj obrázku: USAF
                   

Za projektem stojí tato trojice známých amerických firem:

  • Boeing
  • General Atomics
  • Kratos
iZdroj obrázku: USAF
Použit byl originální název

Spolehlivý parťák Loyal-Wingman

Kromě plně autonomní verze systému Skyborg má vzniknout také dron Loyal-Wingman určený ke spolupráci s pilotovanými letadly, případně jako autonomní systém, který v letadle s pilotem nahradí druhého lidského člena posádky, kterým je obvykle zbraňový operátor či navigátor. Netřeba dodávat, že vzhledem k dokonalosti dnešních zbraňových i navigačních systémů je takový robotický člen posádky rychlejší a přesnější než člověk, může však mít potíže s kreativním řešením problémů a laterálním myšlením. Tyto výhody a omezení pochopitelně determinují typy misí, na které je vhodné systém Skyborg nasadit.

iZdroj obrázku: USAF
Stroj využije umělé inteligence

Autonomní šachista UCAV

Druhou a výrazně pokročilejší variantou systému Skyborg je komplexní a složitý stroj, který bude plně autonomní a vybavený umělou inteligencí, která je díky neuronové síti schopna učit se a zdokonalovat sama sebe. Této vlastnosti bude využito už při úvodním programování Skyborgu, který bude procházet videa ze skutečných misí i miliony modelových situací z leteckých simulátorů, aby pro každou vyhodnotil nejlepší řešení a naučil se ho.

Podobným způsobem se lidští i počítačoví šachisté učí reagovat na určité situace na šachovnici – mají nastudované tisíce kombinací tahů a vybírají z nich ty nejvhodnější. A protože doba pokročila tak, že dokonalý počítač v šachách lidského soka porazí vždy, americká generalita věří, že se blíží doba, kdy také Skyborg pokaždé porazí lidské soupeře.

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Poláci jsou na Čechy už vážně naštvaní: V obchodech mají kvůli nim prázdné regály
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Experimentální zbraň 2. sv. války: Pekelné kolo bylo tak nebezpečné, že raději skončilo už ve fázi testování
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Potraviny, které přirozeně překonají únavu aneb Energie na celý den a prospěšné látky k tomu
adbz.cz
adbz.cz
Skvrny od oleje a paliva je potřeba odstranit co nejdřív. Dají se vyčistit i bez námahy