Soupeři mají vážné obavy z amerického raketoplánu Boeing X-37B: z vesmíru by mohl udeřit kdekoliv na světě, jediné Rusko má obranu

Americký experimentální raketoplán sklízí nevídané úspěchy, ve vesmíru přitom vydrží i pár let. Soupeři podezírají USA, že vynáší do vesmíru jaderné zbraně.

Robotický raketoplán X-37B i Zdroj fotografie: Vesmírné síly Spojených států amerických
                   

Vesmírné síly Spojených států mají ve svém arzenálu stroj, jemuž se zatím nic podobného na světě nevyrovná; tedy možná až na čínskou opakovaně použitelnou experimentální vesmírnou loď. Jedná se o robotickou vesmírnou loď Boeing X-37B, kterou lze teoreticky nazývat i vesmírným dronem ve tvaru raketoplánu. Ozbrojeným silám umožňuje ve vesmíru provádět různé operace, a to i dlouhodobého charakteru. Třeba v listopadu 2022 dokončil misi trvající plných 908 dní.

Vesmírný dron nejprve patřil pod NASA

Raketoplán vznikl z testovacího Boeing X-40 a poprvé uskutečnil let v roce 2010. Jeho konstrukce nejprve probíhala pod patronací NASA, ale později byla převedena pod ministerstvo obrany. Je dlouhý 8,92 metru a rozpětí křídel dosahuje 4,55 metru. Jeho vzletová hmotnost může být necelých 5 tun a pobere náklad o hmotnosti 277 kilogramů. K dispozici má užitný prostor o rozměru 2,1 na 1,2 metru.

Robotický raketoplán X-37B iZdroj fotografie: Letectvo Spojených států amerických
Robotický raketoplán Boeing X-37B po misi v roce 2017

K tomu, aby se raketoplán Boeing X-37B dostal na oběžnou dráhu, potřebuje nosnou raketu. Doteď přitom uskutečnil 6 vesmírných misí, přičemž ho na 5 z nich vynesla raketa Atlas 5 V501, a na jednu pak Falcon 9 společnosti SpaceX. Mnohé z toho, co raketoplán na oběžné dráze provádí, je tajné, ale Američané například mluví o testování vesmírných technologií a různých experimentech, jako je například testování pohonů. V květnu 2020 měl Boeing X-37B vypustit i malý satelit.

Rusko se bojí jaderných zbraní v X-37B

Soupeři Spojených států se obávají, že jsou mnohé experimenty zaměřeny na vývoj vesmírných zbraní. Třeba Rusko dokonce tvrdilo, že slouží k testování možností, jak na oběžnou dráhu vynášet jaderné zbraně, které by tak mnohem snáze udeřily kdekoliv na světě. Samozřejmě existuje i možnost, že by robotický raketoplán v případě potřeby mohl sloužit i jako provizorní špionážní družice s možností dostat se v relativně krátkém čase nad nějakou zájmovou oblast.

Spolu s projektem hypersonického dronu Lockheed Martin SR-72, s jehož letem se počítá možná kolem roku 2025, pak vyjadřují obavy z vesmírného náskoku USA i další velmoci. Rusko ale uvedlo, že existuje zbraň, která si s podobnými letouny poradí, a sice jeho systém protivzdušné obrany S-500 zavedený do výzbroje v roce 2021. Ten má být schopen zasahovat cíle ve výšce 180 až 200 kilometrů do vzdálenosti až 600 kilometrů. Účinný má být přitom i proti hypersonickým zbraním. Pokud je to pravda, mohl by se z něho v budoucnu stát vítaný vývozní artikl.

Jak reálné je vynášení zbraní robotickým raketoplánem X-37B?

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Lidem teprv teď začne téct do bot. Operátoři se rozhodli, že jim zdraží volání
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
adbz.cz
adbz.cz
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky