Soupeři mají vážné obavy z amerického raketoplánu Boeing X-37B: z vesmíru by mohl udeřit kdekoliv na světě, jediné Rusko má obranu

Americký experimentální raketoplán sklízí nevídané úspěchy, ve vesmíru přitom vydrží i pár let. Soupeři podezírají USA, že vynáší do vesmíru jaderné zbraně.

Robotický raketoplán X-37B i Zdroj fotografie: Vesmírné síly Spojených států amerických
                   

Vesmírné síly Spojených států mají ve svém arzenálu stroj, jemuž se zatím nic podobného na světě nevyrovná; tedy možná až na čínskou opakovaně použitelnou experimentální vesmírnou loď. Jedná se o robotickou vesmírnou loď Boeing X-37B, kterou lze teoreticky nazývat i vesmírným dronem ve tvaru raketoplánu. Ozbrojeným silám umožňuje ve vesmíru provádět různé operace, a to i dlouhodobého charakteru. Třeba v listopadu 2022 dokončil misi trvající plných 908 dní.

Vesmírný dron nejprve patřil pod NASA

Raketoplán vznikl z testovacího Boeing X-40 a poprvé uskutečnil let v roce 2010. Jeho konstrukce nejprve probíhala pod patronací NASA, ale později byla převedena pod ministerstvo obrany. Je dlouhý 8,92 metru a rozpětí křídel dosahuje 4,55 metru. Jeho vzletová hmotnost může být necelých 5 tun a pobere náklad o hmotnosti 277 kilogramů. K dispozici má užitný prostor o rozměru 2,1 na 1,2 metru.

Robotický raketoplán X-37B iZdroj fotografie: Letectvo Spojených států amerických
Robotický raketoplán Boeing X-37B po misi v roce 2017

K tomu, aby se raketoplán Boeing X-37B dostal na oběžnou dráhu, potřebuje nosnou raketu. Doteď přitom uskutečnil 6 vesmírných misí, přičemž ho na 5 z nich vynesla raketa Atlas 5 V501, a na jednu pak Falcon 9 společnosti SpaceX. Mnohé z toho, co raketoplán na oběžné dráze provádí, je tajné, ale Američané například mluví o testování vesmírných technologií a různých experimentech, jako je například testování pohonů. V květnu 2020 měl Boeing X-37B vypustit i malý satelit.

Rusko se bojí jaderných zbraní v X-37B

Soupeři Spojených států se obávají, že jsou mnohé experimenty zaměřeny na vývoj vesmírných zbraní. Třeba Rusko dokonce tvrdilo, že slouží k testování možností, jak na oběžnou dráhu vynášet jaderné zbraně, které by tak mnohem snáze udeřily kdekoliv na světě. Samozřejmě existuje i možnost, že by robotický raketoplán v případě potřeby mohl sloužit i jako provizorní špionážní družice s možností dostat se v relativně krátkém čase nad nějakou zájmovou oblast.

Spolu s projektem hypersonického dronu Lockheed Martin SR-72, s jehož letem se počítá možná kolem roku 2025, pak vyjadřují obavy z vesmírného náskoku USA i další velmoci. Rusko ale uvedlo, že existuje zbraň, která si s podobnými letouny poradí, a sice jeho systém protivzdušné obrany S-500 zavedený do výzbroje v roce 2021. Ten má být schopen zasahovat cíle ve výšce 180 až 200 kilometrů do vzdálenosti až 600 kilometrů. Účinný má být přitom i proti hypersonickým zbraním. Pokud je to pravda, mohl by se z něho v budoucnu stát vítaný vývozní artikl.

Jak reálné je vynášení zbraní robotickým raketoplánem X-37B?

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články