Do flotily armádních transportních letounů přibyl další stroj CASA C-295MW. Jde o klíčový prvek české letecké přepravy

Armáda přidala další příspěvek do své flotily transportních letounů. Nově pro ni bude létat další CASA C-295MW i s doplňkovou výbavou.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
                   

Letouny CASA C-295M působí pro Armádu České republiky už 11 let a za tu dobu mají na kontě přes 17 000 letových hodin. Jedná se o klíčový prvek v kategorii letecké přepravy, který za svou dlouhou službu stihl přepravit více než 120 000 cestujících a 4 000 tun nákladu. Poslední letoun do šestičlenné sbírky přistál v Praze-Kbelích.

Winglety a turbovrtulové motory výrazně zvýšily nosnost letounu

Letadlo by mělo podle informací projít rutinní administrací a následně bude ihned zařazeno do služby. CASA C-295MW má u armády velké využití. Kombinace wingletů, což jsou malé zahnuté aerodynamické plochy na konci křídel, které slouží ke snížení odporu, a vylepšených turbovrtulových motorů Pratt and WhitneyCanada PW 127G zvyšují nosnost o téměř 1 000kg. Tato váha může být následně využita pro dodatečný náklad, nebo větší množství paliva pro delší dolet.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Díky novým technologiím bude mít CASA C-295MW mnohem lepší využití

Letoun má o 3 až 4 % nižší spotřebu paliva právě díky již zmiňovaným wingletům, které snižují indukovaný odpor vznikající na koncích křídel. Navíc může zvýšit dolet o 10 až 15 % využitím zvýšené nosnosti.Poslední dva nové letouny jsou proti těm starším moderněji vybavené. Novější jsou kromě avionických systémů také navigační a komunikační prostředky. Vylepšeny jsou také systémy satelitní komunikace, datové komunikace a plánování letu.

Modernizace proběhne i u 4 předchozích modelů

Všech výše zmiňovaných modernizací se však dočkají i 4 současné starší letouny CASA C-295M, které budou postupně vylepšeny tak, že se vyrovnají modelům CASA C-295MW, avšak bez koncových úprav křídel pro snížení indukovaného odporu. Modernizace prvního ze čtyř letadel již byla zahájena, a to konkrétně ve výrobním závodu v Seville. Hned po jeho dokončení bude následovat další stroj.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Armáda spolu s letounem získala i doplňkovou výbavu pro případ potřeby

Letectvo může v nových letounech použít doplňkovou výbavu, která představuje podélné lavice, sedadla, lehátka nebo v případě nouze i jednotky intenzivní péče pro přepravu raněných. Tuto doplňkovou výbavu získala Armáda České republiky spolu s kupovaným letounem a své využití by měla najít při různých typech letů.

Zdroj: MOČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Zobrazit další články