Ukrajinský Bayraktar dokázal zničit přistávající vrtulník. Drony v posledních dnech terorizují Rusy na Hadím ostrově

Bezpilotní letouny dokáží plnit široké spektrum úkolů, i když jejich hlavním cílem stále zůstává průzkum. Díky kameře vznikají z jejich nasazení atraktivní videa.

Ukrajinský Byaraktar TB2 i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creative Commons / CC BY
                   

O významu dronů Bayraktar TB2 pro ukrajinskou armádu v bojích s ruskými agresory nejspíše nikdo nepochybuje. Zničily již řadu významných cílů, i když jejich úloha na Donbase, kde je silná protiletadlová obrana, se nyní dle všeho soustřeďuje hlavně na průzkum. Zato se v posledních dnech opakovaně vyznamenaly v Černém moři. Konkrétně v tvrdých bojích kolem strategicky položeného Hadího ostrova.

Ostrov může ovládat velkou část moře

Ten hned na začátku války skončil v rukách Ruska. Známá je historka jeho obránců, kteří tehdy vlajkovou loď černomořské flotily křižník Moskva vulgárně poslali do patřičných míst. V posledních dnech o ostrov obě strany svádí další boje. Ukrajina nechce dovolit, aby na malém kousku země o rozloze několika hektarů Rusko rozmístilo protiletadlové a protilodní systémy a tím kontrolovalo důležitou část moře. Bayraktary v tom hrají důležitou úlohu.

Hollanda medyası:

Bayraktar TB2 operasyonel olarak dünyanın en iyisi..

Zveřejnil(a) Faris Faris dne Čtvrtek 20. ledna 2022

Ukrajinská armáda je nad ostrov vysílá velmi často. Zaznamenaly zde několik zajímavých zásahů. Podle tvrzení ukrajinské strany zaútočily a zničily dva hlídkové čluny Raptor. Dá se předpokládat, že záznamy jejich kamer také přinášejí informace, které pak letectvu pomohly zničit některé systémy protivzdušné obrany na ostrově. Před několika dny to byl Bayraktar, který zde zničil i ruský vrtulník.

Podle záběrů zveřejněných na sociálních sítích se jednalo o vrtulník Mi-8. Na ostrov pravděpodobně přepravoval vojáky a zásoby. Na videu je totiž vidět, jak z něho krátce před zásahem vystupují ozbrojenci. Pak helikoptéra mohutně exploduje poté, co ji zasáhne střela z Bayraktaru. Kolik si útok vyžádal obětí, není známo. Vzhledem k tomu, že ve stroji musela být posádka a těsně před výbuchem, který byl zesílen asi i explozí paliva, v jeho blízkosti byli lidé, tak pravděpodobně více.

Relativně malý dron stačí na velké zbraně

Jde o pozoruhodné využití. Bayraktary se podle dřívějších záběrů převážně využívaly na ničení stacionárních cílů jako byla stanoviště protileteckých systémů, stojící cisterny, nákladní vozidla nebo velitelská stanoviště. Zásahy relativně rychlých lodí a vrtulníku, který byl při přistání samozřejmě na jednom místě, ukazují, že je lze využívat velmi flexibilně a se značnou efektivitou. Hlavně v místech, kde není tak silná protivzdušná obrana.

iZdroj fotografie: Dmitry Terekhov / Creative Commons / CC BY-SA
Vrtulník Mi-8

Turecký Bayraktar TB2 se poprvé vznesl v roce 2014. Zanedlouho se z dronu, který je 6,5 metru dlouhý a 12 metrů je jeho rozpětí křídel, stal účinný bojový stroj. Schopnosti prokázal při nasazení v Sýrii, Libyi a válce o Náhorní Karabach. Ukrajina je dokonce měla vyrábět, objednala si kolem pěti desítek strojů. Dron s maximální rychlostí 222 kilometrů v hodině unese až 150 kilogramů výzbroje včetně laserem naváděných mikropum MAM či protitankových střel UMTAS.

Mi-8 je střední transportní vrtulník vyvinutý na konci 60. let v Sovětském svazu. Je hojně využívaný po celém světě, včetně České republiky. Vyrobeno jich bylo přes 17 tisíc kusů. Kromě tříčlenné posádky pojme až 24 cestujících nebo čtyři tuny nákladu. Pohybuje se rychlostí až 250 kilometrů v hodině. Kromě transportních existují i průzkumné nebo bojové verze. Vyzbrojen může být neřízenými raketami, pumami či protitankovými střelami 9M17.

Jak moc jsou Rusové znepokojeni schopnostmi dronu Bayraktar?

Zdroj: Bulgarianmilitary, Armyrecognition

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články