„Raketové lodě“ Kawasaki C-2 jako malé strategické bombardéry: shazováním palet s raketami by mohly odstrašit Čínu

NÁZOR: Kvůli agresivitě Severní Koreje a Číny se musí Japonsko narychlo naučit, jak udeřit na dlouhou vzdálenost. Řešením by mohla být přeměna transportních letounů.

Japonský transportní letoun Kawasaki C-2 i Zdroj fotografie: Uživatel Hunini / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Japonsko se v posledních letech odklání od politiky zaměřené pouze na obranu svého teritoria a chce získat i útočné kapacity. Hlavně schopností přesných úderů na dlouhé vzdálenosti chce některé oponenty, například Severní Koreu a Čínu, odradit od myšlenek na některé akce. Jedním z nápadů, s nímž se japonští konstruktéři zabývají, je udělat platformu k odpalování řízených střel z obyčejného transportního letadla Kawasaki C-2, čímž by mj. získalo některé vlastnosti strategických bombardérů.

Střely by byly na paletě s padákem

Myšlenka na využití letounu C-2 se podobá americké iniciativě Rapid Dragon zvažované pro letouny Boeing C-17 Globemaster III nebo Lockheed C-130 Hercules. Spočívala by v instalaci speciálních palet s přesnými řízenými střelami na palubu přepravního letadla, které by zároveň dostalo počítačový zaměřovací systém. Podle simulací Rapid Dragon by letoun shodil nákladovou rampou paletu se střelami na padáku, a ty by se v pádu uvolnily, zažehly motory a zamířily k cíli. Letadlo by přitom bylo možné stále využívat jako transportní.

Kawasaki C-2 je délkou 43,9 metrů zhruba na polovic mezi velikostí C-130 a C-17, k těmto účelům by se tak bez problému hodil. Unese náklad o hmotnosti přes 37 tun a je vybaven zadní sklopnou rampou. Jeho dva motory mu umožňují dosáhnout rychlost až 920 km/h, dolet pak záleží na zatížení, při maximu je kolem 4 500 km, při 20 tunách již 7 600 km. Letoun se dostane do výšky až 13 km, japonské letectvo má mít těchto strojů až 22.

Typ střel pro C-2 znám zatím není

Kawasaki C-2 přeměněný na nosič střel by samozřejmě nelétal v dosahu nepřátelské protivzdušné obrany, ale držel by se mimo. Zatím není jasné, jaké střely by mohl nosit, mezi kandidáty patří AGM-158 JASSM, které si Japonsko již pořizuje pro své McDonnell Douglas F-15 Eagle. Mají ovšem dosah jen 370 kilometrů, takže je otázkou, zda by umožnily zranitelnému transportnímu letadlu držet se v bezpečné vzdálenosti od nepřítele.

Japonský voják s kulometem

Japonsko má s Ruskem dlouhodobě nevyřízené účty: kdyby zasáhlo, mohlo by Ukrajině dodat mimořádně dobré zbraně

Další možností je potom upravená, původně protilodní, japonská střela Type 12 – Japonci mimochodem aktuálně pracují na její modifikaci pro odpalování z letadel. V tomto případě má mít dosah minimálně 1 000 kilometrů. Země vycházející slunce si ale také kupuje řízené střely Joint Strike Missile určené hlavně pro stroje Lockheed Martin F-35 Lightning II. Jejich dosah je podle verze až 555 kilometrů. Lze předpokládat, že by mohlo být raket na paletách v letadle relativně hodně, a rozhodně více než na běžných bojových strojích.

Zkoušky systému Rapid Dragon

Jak rozumné je dělat z transportního letounu nosič střel?

Zdroj: TheDrive
Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články