Japonsko má s Ruskem dlouhodobě nevyřízené účty: kdyby zasáhlo, mohlo by Ukrajině dodat mimořádně dobré zbraně

Ačkoliv Japonci své zbraně do světa dlouhodobě neprodávají, mohou udělat vzhledem k válce na Ukrajině výjimku. S federací má totiž vlastní nevyřízené spory.

Japonský voják s kulometem i Zdroj fotografie: Japonská císařská armáda
                   

Japonsko má jednu z nejvyspělejších armád na světě, ve spoustě zbrojních systémů je navíc zcela soběstačné a řadí se mezi naprostou špičku. Přesto nejsou ve světě zbraně země vycházejícího slunce příliš známé; což je vcelku logické, protože s nimi neobchoduje a velmi si hlídá, aby se „nedostaly ven“. Z tohoto důvodu je také neposílá na Ukrajinu, ačkoliv se významně podílí na dodávkách v rámci humanitární pomoci. Některé zprávy z japonských médií nicméně naznačují, že by mohli tamní politici svůj přístup změnit.

Rusko okupuje japonské Kurilské ostrovy

Už od začátku představitelé Japonska ruskou invazi na Ukrajinu jednoznačně odsuzují, a vzhledem k dalšímu není pochyb, na čí straně stojí. Zatím se ale své postavení změnit neodhodlali, ačkoliv k tomu zřejmě nemají daleko. Ve hře je neopodstatněná invaze Ruska, ale i dlouholeté spory mezi Japonskem a federací. Ještě Sovětský svaz totiž na konci 2. světové války anektoval Kurilské ostrovy, které Kreml vracet nehodlá. Jednání o mírové smlouvě mezi oběma zeměmi jsou přitom v poslední době na bodu mrazu.

Pokud by Japonci svoje postoje k dodávkám zbraní změnili, znamenalo by to pro Ukrajinu neocenitelnou pomoc. Už jenom proto, že má japonská armáda značné zásoby například dělostřelecké munice ráže 155 milimetrů do houfnic, které na obranu napadené země dodává Západ. Vlastní ale i střelivo do útočných pušek, kulometů, minometů, rakety do raketometu M270 a HIMARS, stejně jako do protiletadlových kompletů FIM-92 Stinger.

Japonští vojáci s Nissan110mm LAM iZdroj fotografie: Japonské síly sebeobrany / Creative Commons / CC BY
Japonští vojáci s protitankovou střelou Nissan 110mm LAM

Japonsko má ve výzbroji i zbraně, s nimiž by ukrajinští vojáci uměli velmi rychle zacházet. Kromě ručních se jedná například o Nissan 110mm LAM, což není nic jiného než licenčně vyráběný Panzerfaust 3, s nímž mají Ukrajinci velmi dobré zkušenosti. Na stovky metrů prorazí pancíř o síle 700 milimetrů RHAe. Užitečný by byl ale také protitankový systém Typ 87 Chu-MAT s laserově naváděnými střelami a dosahem 2 kilometry. Zbraň je často k vodění na různých vozidlech.

Japonsko má stovky tažených houfnic

Ukrajina má ve své výzbroji také houfnice FH70, které dostala z Itálie a Estonska, a Japonsko vyrábělo tato děla ráže 155 milimetrů v licenci, přičemž jich vlastní 480. Ačkoliv jde o zbraň z roku 1978, na Ukrajině se osvědčila, a podle tamních dělostřelců je mnohem lepší než starší sovětská děla. Když je nabita granáty s dlouhým dostřelem, dokáže zasahovat cíle na vzdálenost až 31 kilometrů. Její výhodou přitom je, že disponuje vlastním pomocným motorem, díky němuž se dokáže přesunout svépomocí na vzdálenost až 20 kilometrů bez tahače.

Otázkou ovšem je, jak by se Japonsko stavělo třeba k dodávce tanků. Třeba jeho tanky Type 10 patří mezi nejlepší na světě, ale ty by Ukrajině určitě neposkytlo. V úvahu připadají aktuálně vyřazované starší Type 74, což jsou ale slabé stroje s dělem ráže 105 milimetrů na úrovni tanků jako Leopard 1. Ukrajina by nicméně místo nich jistě nepohrdla například protivzdušnými systémy Tan-SAM a modernějšími Type 11 Surface-to-Air Missile. Případně ani těžkými minomety Type 96, což jsou licenčně vyráběné francouzské MO-120-RT ráže 120 milimetrů.

Tank Type 74

Jaké japonské zbraně by se Ukrajině hodily nejvíce?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články