Česká armáda ve Španělsku převzala zbrusu nový letoun CASA. Jeho cena převýšila jednu miliardu korun

Sevilla – Zástupci české armády ve španělské Seville převzali nové dopravní letadlo CASA C-295MW. Do Česka bude první z dvojice nových transportních strojů přepraven 17. května. Ve Španělsku už se proto školí čeští piloti i technici. Slavnostního ceremoniálu se u výrobce zúčastnil za českou armádu například velitel vzdušných sil Petr Mikulenka.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
                   

Do Česka bude nová CASA přepravena 17. května, někdy v průběhu června by ji pak mělo následovat druhé letadlo. V Česku je budou před zařazením do výzbroje očekávat vojskové zkoušky.

Petr Mikulenka na tiskové konferenci sdělil že nová letadla mají být jednou z náhrad, minulý rok vyřazených dopravních strojů JAK-40. „Novými letouny doplníme flotilu čtyř, které již máme a které již provozujeme deset let,“. Budou plnit stejné úkoly jako doposud. „podílet se na zajišťování zahraničních misí, transportu osob nebo cargo materiálu, pomáhat při různých humanitárních misích.

Kolik stojí takový nový stroj?

Smlouvu na nákup dvou transportních letounů CASA C-295MW ministerstvo uzavřelo v prosinci 2019. Za dvě letadla celkem zaplatí 2,3 miliardy korun s DPH.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Podle zástupkyně sekce výzbroje a akvizic ministerstva obrany Barbory Stoklasové, která letoun za český úřad přebrala, se ministerstvu díky nákupu již předvyrobených letounů podařilo ušetřit asi 500 milionů korun oproti běžným pořizovacím cenám. V ceně je také pozemní vybavení, náhradní díly a školení personálu.

Co se teda změnilo?

Letoun CASA s označením C295MW má oproti předchozí verzi vylepšené motory a je proti předchozím strojům vybaven také takzvanými „winglety“. Jde o malé pomocné plochy na konci křídel, které zlepšují ovladatelnost stroje, pomáhají usměrňovat vzdušné víry, snižovat odpor během letu a tudíž i snižovat spotřebu paliva a zvyšovat dolet.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

„Má modernější vybavení a jiné ovládání některých systémů. Jinak je zaškolení pro mě velmi snadné a trvá jen tři dny,” řekl zkušený pilot Miloš Domin. V zásadních věcech se podle něj letadlo chová shodně jako předchozí verze. „Necítím, že by se ovládalo jinak,” konstatoval

Kdy se využívají takové stroje?

Armáda již stroje CASA používá pro výcvik, přepravu materiálu, vojáků i ústavních činitelů, jeden stroj také dlouhodobě slouží v pozorovací misi MFO na Sinajském poloostrově.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vojáci mají nyní k dispozici čtyři tato letadla, flotila se tak rozšíří na celkem šest kusů. Podle Henžlíka budou postupně již užívané stroje modernizované na úroveň nově pořizovaných. První je již ve španělských hangárech.

Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Zobrazit další články