Video: ruská protilodní raketa Ch-22 „omylem“ zničila velký panelový dům, její hlavice váží celou tunu. Ale prý za to může sama Ukrajina

Přesnost starých sovětských raket není zrovna velká, odchylku mají i stovky metrů. Zničení paneláku tak mohlo být nešťastnou náhodou, ale i nerozvážnou bezohledností.

Střela Ch-22 i Zdroj fotografie: David Hold / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Rusko používá při odstřelování cílů na Ukrajině celou řadu zbraní, a mezi nimi i poměrně hojně protilodní střely Ch-22, případně od nich odvozené Ch-32 odpalované strategickými bombardéry. Ty si dokáží poradit i s letadlovými loděmi, pro něž mají „přichystanou“ velkou hlavici. Problémem ale je, že desítky let stará technologie zaměřování se může zmýlit a přesnost střel proti pozemním cílům není tak vysoká. Co dokáže omyl (nebo možná záměr) napáchat ukazuje i ruský útok, během něhož zřejmě právě střela Ch-22 srovnala se zemí velký panelák ve městě Dnipro.

Ruská střela Ch-22 má obrovskou sílu

Ch-22 jsou velmi velké, jejich hmotnost dosahuje 5 820 kilogramů a samotná konvenční hlavice má hmotnost plných 1 000 kilogramů. Může na nich být umístěna i jaderná hlavice, ale ty Rusko proti Ukrajině nepoužívá. Už sovětské testy v 60. letech, tedy kdy střela vznikala, odhalily, že speciálně tvarovaná hlavice vyhloubí otvor o průměru 5 a hloubce 12 metrů. Jen pro představu, americké střely ATACMS požadované Ukrajinou do raketometů HIMARS, mají hlavice o hmotnosti „jen“ 230 kilogramů.

Nelze se proto divit, že když 14. ledna 2023 raketa zasáhla velký panelová dům v Dnipru, napáchala obrovské škody. O život připravila 44 lidí, dalších 79 zranila, a zničila možná i desítky bytů. Ale není to jediný případ, kdy tento typ střely zasáhl civilní budovu. V červnu jedna taková střela poničila obchodní centrum v Kremečuku a zabila 21 lidí. Na přelomu června a července 2022 pak trojice raket zasáhla bytový dům a rekreační středisko v Serhiivce.

Otázkou je, zda Rusko (ne)míří na obytné budovy záměrně; federace to pochopitelně odmítá a je možné, že jde o nešťastné omyly. Střely Ch-22 mají inerciální a radarové zaměřování a v podstatě se dá říci, že inerciální navádění střele řekne, že se blíží ke zvolenému cíli. V tu chvíli se zapne radarové navádění, jehož technologie je již desetiletí stará. Navržena byla na vyhledávání velkých lodí, ale samozřejmě je možné s ní zaměřit i velkou budovu. Pokud je ale budov v oblasti více, může se střela snadno splést. Navíc její přesnost je udávána mezi 100 až 300 metry.

Rusko na možný omyl patrně nehledí

Ruské velení i piloti si musí být takových výsledků dobře vědomi. Mohou samozřejmě mířit na nějaký cíl, jakým je například elektrárna, i když ničení infrastruktury potřebné k životu civilistů je podle Ženevských úmluv válečný zločin. Pokud se ale v jejím okolí nachází jiné velké stavby, přičemž panelový dům se železobetonovou konstrukcí musí na zaměřovacím radaru doslova zářit, tak si střelci zkrátka nemohou být jistí, co nakonec trefí.

Ačkoli je střela dlouhá 11,65 metru, což je mimochodem délka menšího letadla, nemá Ukrajina jak Ch-22 sestřelit. Létají přitom do vzdálenosti 600 kilometrů vysokou rychlosti až Mach 4,6, na níž současná ukrajinská protivzdušná obrana nestačí. Je proto zcela nesmyslné ruské tvrzení, že střelu sestřelila ukrajinská obrana, jelikož nemá čím. Situaci by měly v budoucnu změnit slíbené systémy MIM-104 Patriot a SAMP/T, ale v současnosti na Ukrajině ještě rozmístěné nejsou.

Lze zásah domu „omluvit“ tím, že se navádění prostě spletlo?

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články