Možná technologická špionáž. Čína opět zřejmě okopírovala koncept doprovodného australského dronu Ghost Bat

Vzájemná spolupráce vyspělých dronů a bojových letadel je blízkou budoucností vojenského letectva. Dokáže znásobit sílu i zajistit větší bezpečí.

i Zdroj fotografie: Boeing
                   

Kopírování technologií je v Číně doslova tradicí a i když asijská velmoc vyvíjí i vlastní produkty, v kopírování nejspíše pokračuje. Naznačují to snímky, které unikly z letošního Zhuhai Airshow, které otevírá v druhém listopadovém týdnu. Čínská společnost China Aerospace Science and Technology Corporation tam má představit model svého dronu. Ten jako by z oka vypadl australskému MQ-28 Ghost Bat, který vyrábí australská pobočka Boeingu.

Firma nekopíruje poprvé

Něco takového je a není překvapením. Model, který má být představen veřejnosti, nese označení FH-97A. Mělo by se jednat o dron ve funkci Loyal Wingman, tedy stroje doprovázejícího bojová letadla. Překvapení to není proto, že před rokem společnost představila model dronu FH-97. A ten jakoby z oka vypadl americkému XQ-58 Valkyrie. Ovšem americký a australský dron se liší, takže je dost nepravděpodobné, že by se během roku tak zásadně změnil design.

Výstavu čínští výrobci tradičně používají k představování svých nových produktů a konceptů. Jak dopadl loňský představený model se neví. Je možné, že vše skončilo u makety a dále se nepokračovalo. Kopie australského Ghost Bat může být zajímavějším počinem. Jde totiž o dron, která chce zavést nejen australské letectvo, ale také o něj má vážný zájem americké letectvo a údajně má mít jeden na testy. I když nutno přiznat, že v některých ohledech se čínský dron liší. Podle všeho má mít dva proudové motory, zatímco australský jeden.

Ale většina tvarů je mimořádně podobná. Stejně tak umístění senzorů a dalších prvků naznačuje, že by se mělo jednat o dron v roli Loyal Wingman. Ačkoli z modelu není patrné, jakým způsobem by dron přistával a vzlétal, zda jako MQ-28 na trojitém podvozku. Pozoruhodná je přední část stroje, ve které by se měly skrývat senzory. Dá se předpokládat, že by se jednalo o elektro-optický, případně infračervený senzor. Ty se nedají rušit. Rozložení krytů naznačuje, že dron by měl mít senzory i s pohledem do stran, případně instalované malé radary.

Zbraně proti letadlům a střelám

Makety zbraní, které jsou u dronu doplněny, naznačují, že by mělo jít o infračerveně naváděné střely. Jednou z možností, která se u budoucích dronů tohoto typu předpokládá, jsou útoky na jiná letadla, ale odpalování protistřel proti přilétávajícím střelám vzduch-vzduch. Drony by tak sloužily třeba v roli jakýchsi ochránců nejen bojových strojů, ale především tankerů, nákladních nebo průzkumných letadel. Ve stejných rolích je mimochodem plánuje australské i americké letectvo.

Zatímco australský stroj poprvé vzlétl v únoru 2021 a je intenzivně testován, není samozřejmě jasné, jaká bude budoucnost čínského dronu a zda nakonec neskončí jen u makety. Ale čínské letectvo v minulosti dalo najevo, že plánuje stroje podobného zaměření zavést. V roce 2021 byla spatřena dvoumístná varianta čínské stíhačky J-20 označovaná jako J-20S. Ta by se k ovládání podobných dronů skvěle hodila.

Proč podle vás čínské firmy kopírují zahraniční drony?

Zdroj: Thedrive
Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články