Mobilní čínský odpalovač roje sebevražedných dronů. Nové vozidlo má operovat až s 18 kusy potulující se munice

Peking neztrácí čas a intenzivně vyvíjí nové zbraně. I Číňané reagují na ukrajinský válečný konflikt s vědomím důležitosti dronů.

i Zdroj fotografie: Uživatel Mztourist / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ani Čína se nevyhýbá používání sebevražedných dronů. Současně probíhající výstava Zhuhai Air Show, kde čínští výrobci rádi prezentují svoje zbraňové novinky, přináší ukázku jejich nového zbraňového systému i v této oblasti. Má podobu vysoce mobilního podvozku nákladního automobilu, zřejmě typu Dongfeng Menghsi 6×6, jenž má na sobě odpalovač 18 sebevražedných dronů. Uvnitř bude pravděpodobně i systém k jejich řízení a místo pro operátora. Jde o další zbraňový systém, který využívá velmi populární potulující se munici.

Velmi jednoduchý způsob použití

Informace lze vyvozovat zatím pouze ze záběrů, které z výstavy přinesla čínská televize CCTC. Ukázala systém tzv. „potulující se munice”, jenž je dílem výrobce leteckých vojenských i civilních technologií China Ordnance Equipment Group. Má jít o vysoce mobilní odpalovač roje sebevražedných dronů. Díky konstrukci systému má být velmi jednoduché drony do systému kontejnerového odpalovače znovu doplnit a připravit ho k opětovnému provozu.

iZdroj fotografie: Uživatel JamesYoung8167 / Creative Commons / CC BY-SA
Dongfeng Mengshi

Odpalovač je dle všeho umístěn na podvozku lehkého taktického vozidla Dongfeng Menghsi 6×6, což je čínská obdoba amerického Humwee v třínápravové verzi. Za klasickou přídí s přední osou je umístěna jednořadá kabina pro řidiče a údajně 2 vojáky, z nichž jeden bude zřejmě operátor odpalované munice. Odpalovač se vyklápí na celé délce korby za kabinou šikmo nahoru přes kabinu, a tak odpaluje munici podle pokynů operátora.

Nabít ho lze zřejmě velmi rychle zezadu při zaklopené a uzavřené rampě s odpalovačem. Podvozek vozidla systému zajišťuje vysokou mobilitu i v těžkém terénu. Kromě odpalovače dronů je na korbě umístěna i anténa. Ta pravděpodobně slouží k vysílání řídícího signálu pro drony. Lze tedy oprávněně předpokládat, že stroje bude možné řídit z vnitřní části automobilu. Drony mají být umístěny ve speciálních kontejnerech, které stačí do odpalovače jen zasunout.

Dron se podobá Switchblade

Podle čínské reportáže má být více typů dronů. Údajně mají být k dispozici stroje, které by sloužily jen k průzkumu, ale i útočné. Je samozřejmě otázka, jak moc lze věřit zprávám o roji dronů. To by totiž znamenalo, že je lze odpálit najednou. Musely by mít pak značnou míru autonomie a lidská obsluha by řízení převzala v případě potřeby. Může to být však i tak, že drony se mohou řídit jednotlivě a po použití jednoho vystřelit další. Z nabízených typů si poté vybrat ten, co je právě třeba.

Makety dronů vedle vozidla naznačují, že v tomto případě Čína zvolila osvědčený model štíhlých dronů s vyklopitelnými křídly, které se používají například u dronů Switchblade. Dle reportáže lze drony využít proti živé síle či lehce obrněným cílům. Blížily by se silou výbušné nálože, tedy spíše Switchbade 300, a ne větším 600, jež jsou protitankové. Bližší údaje o dosahu nebo rychlosti dronů však nejsou k dispozici, proto je velmi obtížné je nějak porovnávat.

Dron má ve své přední části kameru na otočné hlavě, jež bude sloužit k průzkumu a jeho navádění. Lze předpokládat, že může být i infračervená. Zájmu Číny o tyto zbraně se nelze divit, protože se třeba nyní ukazují jako velmi užitečné v bojích na Ukrajině, přitom jsou cenově velmi dostupné. Čína má tedy určitě zájem vybavit jimi i svoji armádu, případně je nabídnout odběratelům svých zbrojních systémů, kteří o ně mohou mít značný zájem.

Na jaké úrovni budou podle vás čínské sebevražedné drony?

Zdroj: TheDrive
Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články