NATO by mohlo použít nové jaderné hlavice „proti Rusku“, ještě letos je Spojené státy pro pocit bezpečí rozmístí po celé Evropě

NATO by mohlo „v případě nouze“ použít jaderné zbraně USA uložené v Evropě. Spojené státy tak chtějí dát Evropanům jistotu a Rusku ukázat svou sílu.

Nová jaderná hlavice B61-12 z USA i Zdroj fotografie: US Air Force / Public Domain
                   

Válka na Ukrajině, ačkoli není jaderná a Severoatlantická aliance není jejím přímým účastníkem, má i dopady na jaderné doktríny aliance. V Evropě proto budou ještě do konce roku 2022 rozmístěny nové americké jaderné pumy určené pro letadla. V případě potřeby by je mohla použít některá evropská letectva, ovšem jen se souhlasem Američanů. Jde o pumy B61-12, které doplní a později nahradí starší verze těchto bomb.

Puma v mnoha různých verzích

Pumy B61 nejsou ve výzbroji žádnou novinkou, zavedeny byly již v roce 1963. Jedná se o gravitační jaderné pumy, které jsou neseny letouny. Existují v mnoha verzích, starší už jsou většinou vyřazeny. Z těch současných jsou některé označovány za strategické zbraně, protože by sloužily ke strategickému bombardování. Jiné jsou naopak taktické. Tyto jaderné zbraně mají menší sílu, která bývá dokonce nastavitelná, a jsou určeny k likvidaci konkrétních cílů.

Nová B61-12 začala vznikat kolem roku 2013. Je určena především jako taktická zbraň, ale teoreticky by se dala použít i jako strategická. Hlavním důvodem jejího vzniku byla snaha získat bombu s vysokou přesností. Zatímco starší B61-11 je přesná na 110 až 170 metrů, nová puma dopadá s přesností 30 metrů. To je velmi důležité, protože u méně přesných zbraní je nutné mít silnější hlavici k zaručení zničení cíle. Starší verze 11 ji tak má až o síle 400 kilotun.

Naopak nový typ bude mít hlavici o maximální síle 50 kilotun. Měla by být přitom nastavitelná a podle dostupných informací by mohly bomby detonovat silou jenom 0,3 kilotuny. Pro představu bomba svržená na Hirošimu měla sílu zhruba 15 kilotun. Pumy B61 mají hmotnost 324 kilogramů a jsou 3,6 metru dlouhé. Cena nejnovějšího typu je kolem 28 milionů dolarů (662 milionů korun).

Starší letouny je většinou nést nemohou

Pumy jsou nyní, a mělo by tomu tak být i nadále, uskladněny v Německu, Itálii, Nizozemí, Belgii a Turecku. Nový typ ale není určen pro letouny Tornado, F-16 nebo F/A-18, které jsou schopny nosit typy starší. Primárně je vyvinuta především pro letouny typu stealth, jakými jsou F-35. Ze starších letounů by novou verzi měly být schopny nosit F-15. Samozřejmě také stealth bombardéry B-2 a nově konstruované B-21. Třeba Německo se hlavně kvůli tomu rozhodlo pro nákup F-35, aby schopnost nosit jaderné zbraně neztratilo.

Rozhodnutí rozmístit nový typ taktické jaderné zbraně v Evropě je motivováno hlavně válkou na Ukrajině a opakovaným naznačováním Ruska, že by mohlo použít jadernou zbraň. Jde tedy o snahu nejen Rusko odradit, ale i uklidnit evropské spojence, kteří budou vědět, že nejnovější typy jaderných bomb jsou v evropských skladech. Ve spojení s obtížně zachytitelnými letouny jde o potenciálně velmi nebezpečnou kombinaci.

Jaký je hlavní důvod vývoje nové jaderné bomby?

Zdroj: Techinsider
Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články