Modlete se, aby těchto 5 dronů nikdy neletělo kolem vás. Jejich útočné vlastnosti umožňují USA vládnout obloze

Moderní armády v dnešní době musí být vyzbrojené průzkumnými i bojovými drony. Ty dokáží získat převahu nad nepřítelem. Jejich možnosti se stále rozvíjí.

i Zdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain
i Zdroj fotografie: U.S. Air Force / Public Domain
i Zdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain
i Zdroj fotografie: John Linzmeier / Public Domain
i Zdroj fotografie: U.S. Air Force / Public Domain
Další 1 fotografie
Další 1 fotografie
                   

Spojené státy americké byly zemí, která začala s rozvojem dronů. Zjistila, že jí jsou schopné přinést mnoho výhod – nejprve průzkumné informace v reálném čase bez rizika pro lidský život a brzy poté i možnost útočit. V dnešní době země disponuje několika druhy významných dronů a na dalších pracuje. Tohle jsou nejznámější z nich a jejich možnosti dalšího vývoje.

MQ-9 Reaper

Jedná se o nástupce prvního bojového dronu MQ-1 Predátor. V dnešní době je hlavním bojovým dronem využívaným americkými ozbrojenými silami. Předpokládá se, že by měl v této pozici vydržet až do konce desetiletí. Dokáže nést čtyři rakety Hellfire nebo dvě laserem naváděné pumy o hmotnosti 227 kilogramů. Létá rychlostí 482 kilometrů v hodině a při plném zatížené je schopen ve vzduchu vydržet až 14 hodin. Operuje ve výšce 7,5 kilometru.

iZdroj fotografie: U.S. Air Force / Public Domain

MQ-20 Avanger

Jde o dron, který vyvinula společnost General Atomics jako nástupce MQ-9. Je poháněný tryskovým motorem, může tedy dosahovat vyšších rychlostí. Má v sobě zabudované prvky stealth a hlavně je schopen unést větší náklad. A to včetně pum o hmotnosti 450 kilogramů. Letectvo dostalo Avanger na testování. Podle závěrů ale nepředstavoval oproti svému předchůdci podstatné zlepšení zvláště v možnosti přežití v nepřátelském prostoru.

iZdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain

RQ-4/MQ-4 Global Hawk

Jedná se o průzkumný dron, který je ve službě od roku 1998. Mohlo by se tedy zdát, že je zastaralý, ale letectvo a námořnictvo jej neustále vylepšují. Tím se drží stále na špici. Není ozbrojený, plní vlastně podobné úlohy jako letoun U2. Ve vzduchu dokáže vydržet přes 30 hodin. Je vybaven radarem, infračervenými a elektrooptickými senzory a dalším vybavením. Ne všechny informace o jeho schopnostech jsou dostupné. Nicméně třeba v roce 2019 Írán sestřelil jeden z těchto dronů v oblasti Perského zálivu.

iZdroj fotografie: U.S. Air Force / Public Domain

EA-18 Growler

Jde o pilotované letadlo pro radioelektronický boj, které je odvozeno z letounu F-18 Super Hornet. Mezi drony může být zařazeno proto, že byla vyvinuta jeho verze bez pilota. Dron ještě není dokončen, protože při předvádění v loňském roce jeho start a přistání prováděl pilot. Start a přistání na palubě letadlové lodi je totiž velmi obtížný manévr. Pokud se technické problémy podaří vyřešit, mohlo by námořnictvo tyto plnohodnotné bojové stroje posílat do těsného dosahu nepřátelské protiletadlové obrany bez rizika ztráty osádky.

iZdroj fotografie: John Linzmeier / Public Domain

Jaké další drony považujete za stejně dobré nebo lepší než ty americké?

Zdroj: Nationalinterest

Galerie

Další 1 fotografie
Další 1 fotografie
Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Zobrazit další články