Kartonové drony jsou naprosto geniálním řešením: radary je nevidí, člověk neslyší a unesou až 5kg nálož; navíc jsou extrémně levné

NÁZOR: Australské papírové drony jsou tu už několik let, na scéně se ale objevily docela nedávno. Zní to možná bláznivě, ale oproti klasickým mají mnoho benefitů.

SYPAQ Corvo dron i Zdroj fotografie: SYPAQ
                   

O účinnosti sebevražedných dronů už dnes nepochybuje asi žádný vojenský odborník, ale čím více jich je, tím efektivnější se stává i obrana proti nim. Největší problém přitom nastane, pokud vojáci nejsou schopni přilétající drony odhalit. A právě takovým má být i australský letoun, který již využívá ukrajinská armáda, známý jako SYPAQ Corvo Precision Payload Delivery System, případně pod zkratkou Corvo PPDS. Vyroben je totiž převážně z kartonu.

Nezachytitelný materiál a tichý pohon

Papírový dron, který je přesněji řečeno vyroben z voskovaného kartonu, je dílem australské firmy SYPAQ Systems. Armádními zkouškami prošel již v roce 2019 a ostrovní země ho v roce 2023 začala dodávat na Ukrajinu. Jeho výhodou je, že díky materiálu a téměř neslyšnému pohonu je velmi obtížné ho detekovat jak posloucháním, tak na radaru, a nejspíše to je tedy možné pouze vizuálně. Australský „papírák“ tak může zaútočit nečekaně, což například dokazuje ukrajinský útok těmito drony na letiště Kursk Vostčnyj.

Dron SYPAQ je poměrně lehký, člověk ho podle publikovaných fotografií unese v ruce, a také je poměrně krátký, protože používá takzvanou bezocasou konstrukci. Rozpětí jeho křídel je pak větší než 2 metry. Poháněn je elektromotorem a vrtulí umístěnou v přídi letounu, přičemž dokáže urazit vzdálenost až 120 kilometrů a ve vzduchu vydržet i 3 hodiny.

Dron zničí letadlo i protiletadlový systém

Existovat mají minimálně 2 modely Corvo PPDS: první je schopen nést nálož o hmotnosti až 3 kg, a druhý pak o váze 5 kilogramů. To se sice nezdá příliš, ale i protitankové hlavice mívají menší nebo podobnou hmotnost. Při ukrajinském útoku už přitom drony poničily několik bojových letounů včetně 4 kusů Suchoj Su-30 Flanker-C, případně i součásti protivzdušných systémů S-300 a Pancir, což více než dobře demonstruje jejich schopnosti.

Jihokorejské bojové vozidlo pěchoty K21

Německá prohra je jihokorejský triumf, těžké BVP AS21 Redback může v Austrálii nahradit transportér M113 a možná zamíří i do Evropy

Australský dron je na oblohu vystřelován pomocí katapultu a obsluha ho ovládá obyčejným tabletem s Android OS. Corvo PPDS se ovšem dokáže pohybovat i autonomně, jeho systém umí mj. odhadovat polohu, ale většinou využívá navigaci GPS. V případě nenalezení cíle se pak může vrátit, i když jeho ztráta není vzhledem k jeho údajně velmi nízké cenně vážná (ta by se měla pohybovat zhruba od 1 000 $, což je asi 22 300 Kč, na takto ničivý dron tedy velmi levné). Odběratelům je letoun dodáván v rozloženém stavu a složit ho lze velmi rychle.

Dron z papíru Corvo PPDS

Jak je možné bojovat s dronem z kartonu?

Zdroj: SypaqSystems
Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články