Německá prohra je jihokorejský triumf, těžké BVP AS21 Redback může v Austrálii nahradit transportér M113 a možná zamíří i do Evropy

NÁZOR: Jihokorejské zbrojovce se podařilo postavit úspěšné bojové vozidlo pěchoty, které by mohlo zaujmout postavení v Austrálii, ale zájem vzbuzuje i v Polsku.

Jihokorejské bojové vozidlo pěchoty K21 i Zdroj fotografie: Ozbrojené síly Jižní Koreje / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Úspěšné tažení jihokorejského zbrojního průmyslu do západních zemí pokračuje, a jak to vypadá, zdaleka se netýká pouze Evropy. Velkým odběratelem a licenčním výrobcem vyspělé techniky z Jižní Koreje se totiž stala také Austrálie. Po dohodě o samohybných houfnicích K9 Thunder pro tamní ozbrojené síly následuje další velká zakázka, a to tentokrát na bojová vozidla pěchoty. Úprava jihokorejského stroje K21 označovaná jako AS21 Redback tam vyhrála nad německým vozidlem Lynx od společnosti Rheinmetall, které mj. odmítlo i Česko.

Nová BVP nahradí stárnoucí M113

Austrálie potřebuje bojová vozidla pěchoty vyměnit opravdu nutně, protože se doteď opírá o staré americké transportéry M113, byť hluboce modernizované. Jejich základní konstrukce je starší 50 let, a i přes vylepšení neposkytuje vojákům dostatečnou ochranu, ale má i jiná omezení. Austrálie chtěla původně nových vozidel pořídit 450, ale nakonec by jich mělo být pouze 129 – alespoň v první fázi. Ušetřené peníze má investovat do raket dlouhého doletu.

AS21 Redback přitom z BVP K21 vychází, ale v mnoha ohledech se od něj odlišuje; jihokorejská verze má základní hmotnost 25,6 tun, kdežto australská by měla vážit až 42 tun. Důvodem jsou hlavně požadavky australské armády na výrazné posílení ochrany osádky a vezeného výsadku. Standardně je přitom vozidlo třeba v přední části odolné proti munici ráže 30 milimetrů. Vedle toho budou vychází pro Austrálii vybavena systémem aktivní ochrany Iron Fist se schopností ničit protitankové střely přilétající ze všech směrů.

Kanon Bushmaster a střely Spike

Oproti jihokorejské verzi je jiná i výzbroj, Austrálie požadovala věž osazenou kanonem Mk44 Bushmaster II ráže 30 milimetrů, který bude doplněný koaxiálním kulometem ráže 7,62 milimetrů. Dále jsou na vozidle dva odpalovače protitankových střel Spike, ale lze na něj umístit třeba i dálkově ovládanou stanici se střelami FGM-148 Javelin. Vozidlo navíc disponuje vyspělou elektronikou a digitálním systémem řízení bitvy.

Osádku AS21 Redback tvoří 3 vojáci, prostor na výsadek pak pojme 8 plně vystrojených. Vozidlo se dokáže pohybovat rychlostí až 65 km/h a má dojezd přes 500 km, přičemž se parametry nového jihokorejského BVP zamlouvají kromě australské i polské armádě, a údajně aktuálně jedná a možném pořízení AS21 Redback jakožto těžšího doplňku k lehčím polským BVP Borsuk, a dalším možným zájemcem je Rumunsko. To mimochodem uvažuje také o jihokorejských houfnicích K9 Thunder a starších amerických tancích M1 Abrams.

Testovací střelba z AS21 Redback

Čím Jižní Korea mohla přesvědčit australskou armádu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články