Šance na změnu vzdušného boje: evropský „postradatelný nosič“ ERC pomůže ovládnout nebe a eliminovat letadla i pozemní systémy

Stroj má být kombinací dronu, střely letadla, což z něj dělá značně univerzálního, a navíc autonomního, pomocníka. Nejspíše nakonec změní povahu vzdušného boje.

Letoun Dassault Rafale při tankování i Zdroj fotografie: Robert Sullivan / Public Domain
                   

O dronech, které by doprovázely pilotované bojové letouny na mise se mluví již delší dobu. Ve světě vznikla již celá řada návrhů a některé z nich jsou intenzivně testovány. Vyskytují se ale i koncepty dronům podobné, ačkoliv je tak přímo označit nelze. Jejich představitelem je například 4 metry dlouhý nosič označovaný jako Expendable Remote Carrier (zkratka ERC), pro jehož revolučnost vlastně neexistuje přesné zařazení.

Letoun vyšle ERC do nebezpečné oblasti

V podstatě se dá říci, že nová zbraň vyvíjená evropským zbrojním koncernem MBDA je jakýmsi hybridem mezi dronem, řízenou střelou a malým letadlem. Půjde o létající stroj o délce zhruba 4 m a hmotnosti cca 400 kg. K čemu přesně poslouží, bude záležet na povaze mise, protože bude možné jeho vybavení měnit. Každopádně ho piloti, ale možná bude odpalován i z pozemních systémů a lodí, pošlou tam, kde by to pro ně samotné bylo riskantní.

Zní to sice podobně jako projekt ruského dronu Inokhodets-RU, jehož úkolem bude spolupracovat s letadly, ale princip nasazení i tvar bude naprosto odlišný. ERC by měl být zavěšen třeba pod letadlem Dassault Rafale podobně jako nějaká řízená střela. V případě potřeby by byl stroj vypuštěn, přičemž by se mu otevřela křídla – i v tom se tedy evropský projekt podobá řízené střele – a zamířil by do zvolené oblasti. Pohybovat se bude vysokou podzvukovou rychlostí a značně autonomně, tedy jenom s minimálními zásahy ze strany pilota.

ERC by sloužil i jako návnada

Existují také úvahy, že by byl ERC využíván v jedné konfiguraci jako průzkumná platforma mapující prostor před letadlem, případně nebo působící tam, kde bude očekávána silná protivzdušná obrana. V jiném případě by zase mohl sloužit jako návnada, protože by se na detekčních přístrojích nepřítele jevil jako skutečné letadlo. Protivzdušná obrana by proti němu vypálila a tím odhalila své pozice, takže by ji bylo možné snáze neutralizovat.

Útok dronu

„Útok drony na Moskvu ukazuje, že je Kyjev připraven pokoušet osud,“ řekl vůdce Doněcka

Vedle jsou nápady, že by systém spolupracoval se skupinou řízených střel, kdy by na sebe vylákal palbu a zaregistroval cíle, čímž by střely získaly souřadnice a mohly zaútočit. Nakolik bude tento koncept funkční, bude jasné až zhruba v roce 2029, kdy má být nový systém připravený k použití. Výhodou by mohla být nepříliš vysoká cena, a pokud by piloti vypustili celý roj ERC, mohly by přinést mnoho cenných informací.

Jak užitečné mohou být v budoucnu ERC?

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články