Názor: Irák může získat lepší náhradu za americké F-16 v podobě čínsko-pákistánských JF-17; jsou sice horší, ale bez podmínek

Lehký bojový letoun za relativně nízkou cenu může ve světě zaujmout silné postavení. Ačkoliv na F-16 v některých směrech ztrácí, má být levnější a bez „šikany“.

Pákistánský letoun JF-17 Thunder i Zdroj fotografie: Shimin Gu / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Na trhu moderních bojových letadel čtvrté generace se začíná stále častěji prosazovat ještě před nedávnem neznámý stroj. Jde o společný projekt Číny a Pákistánu, který byl původně určen jenom pro pákistánské letectvo, ale postupně nachází i další uživatele. Mezi posledními je Irák, v němž mají stroje označované jako PAC JF-17 Thunder nahradit americké General Dynamics F-16 Fighting Falcon, k nimž země nemá dostatek náhradních dílů.

Spojení s Čínou bylo prospěšné

Pákistán se snažil v 90. letech 20. století najít západní leteckou společnost, s jejíž pomocí by mohl své letectvo modernizovat, protože ho potřebuje proti Indii. Řešením se nakonec ukázalo spojení s čínskou leteckou společností Chendu, která přišla spolu s Pakistan Aeronautical Complex s lehkým letounem JF-17 Thunder. Poprvé vzlétl v roce 2003 a od roku 2007 je ve službě. Jeho větší část je vyráběna v Pákistánu, zbytek komponent je dovážen z Číny.

Letoun JF-17 Thunder s ukázkami výzbroje iZdroj fotografie: Anna Zvereva / Creative Commons / CC BY-SA
Letoun JF-17 Thunder s ukázkami výzbroje

Letoun měl ze začátku mnohé technické potíže, ale ty se podařilo konstruktérům postupně odstranit. V roce 2019 vznikla modernizovaná verze Block3 vybavená novým motorem, moderním radarem typu AESA, infračerveným vyhledávačem, zobrazovacím displejem na přilbě a dalšími vylepšeními, která jsou známá z moderních letounů čtvrté generace. Oproti konkurenci ze západu nebo Ruska má ale letoun nižší cenu a je tak přijatelný i pro chudší státy. Čína ani Pákistán navíc jeho dodávky nepodmiňují pravidly jako třeba Amerika.

Malý stroj s nadzvukovou rychlostí

JF-17 je lehký bojový letoun, jeho délka je pouze 14,3 metrů a rozpětí křídel 9,44 metrů. Pohání ho jeden motor, který mu dokáže udělit rychlost až Mach 1,6. Jeho bojový dosah je 1 200 kilometrů a může se dostat do výšky téměř 17 kilometrů. Existuje přitom jeho jedno i dvoumístná varianta. Kromě Pákistánu a Iráku si pořídila JF-17 také Nigérie a Myanmar, a výrobce údajně jedná s dalšími možnými odběrateli.

Oproti běžným letadlům jako je F-16 má JF-17 relativně malou nosnost, unese zbraně o hmotnosti jen 3,7 tun, což je méně než polovina u amerického letounu. Může ale používat různé druhy čínských střel vzduch-vzduch krátkého i dlouhého dosahu, a to včetně radarem naváděných PL-15E s dosahem 145 km, ale i různé druhy pum včetně laserově naváděných, stejně jako řízené střely Ra’ad-II a HD-1. Kromě toho je vybaven dvouhlavňovým kanonem ráže 23 mm.

Letoun JF-17 Thunder na letecké show

Jaký zájem mohou mít chudší země o JF-17?

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Ing. Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články