F-16 může situaci na frontě změnit, ale výhru Ukrajině nezajistí. Stát bude proti početnému a silnějšímu ruskému letectvu

NÁZOR: Ukrajina dostane americké bojové letouny F-16, aby jí pomohly v boji s ruskou invazí. Vývoj k lepšímu ze dne na den sice nezajistí, ale rozhodně pomohou.

Belgický letoun F-16 i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Ukrajina žádá své spojence již od začátku ruské invaze o moderní zbraně, a to včetně západních bojových letounů. Po téměř roce a půl se zjevně dočkala, i když její piloty a další personál nejspíše čeká ještě několik měsíců výcviku, než se letouny General Dynamics F-16 Fighting Falcon na ukrajinském nebi objeví. Ačkoliv to jistě bude veliká posila, nelze očekávat, že by to vývoj konfliktu nějak výrazně změnilo. Zejména kvůli absenci vzdušných soubojů.

O síle letadel rozhodne jejich verze

Není pochyb, že jsou letouny F-16 velmi kvalitní a určitě mnohem lepší než cokoliv, co měli nebo mají Ukrajinci k dispozici nyní. Bude samozřejmě záležet na tom, jakou verzi letadel „modro-žlutá“ země obdrží, přičemž nepřekvapivě platí, že čím novější, tím lepší. Ale ani starší letouny z 80. a 90. let 20. století rozhodně nejsou bezmocné a dokáží mnohé. V tomto směru platí, že se síla ukrajinského letectva zvýší, což Rusko pocítí ve vzduchu i na zemi.

Nizozemský letoun F-16 iZdroj fotografie: Martijn Geerlings / Creative Commons / CC BY-SA
Nizozemský letoun F-16 Fighting Falcon

Na druhou stranu mluví Západ řádově pouze o desítkách letadel F-16, což není mnoho. Navíc je nutné si uvědomit, že i přes výrazné ztráty, které čítají možná i více než 300 letadel, má Rusko ve výzbroji stále více než tisícovku strojů, a mezi nimi i moderní letadla čtvrté a páté generace. Početní výhoda tedy bude stále na straně Ruska, a i přes nevalné výkony jeho letectva se nelze domnívat, že by bylo zcela bezmocné. Je těžké si představit, že by několik desítek letadel F-16 vedlo s ruskými stíhačkami na obloze nějaké rozsáhlé souboje.

Hrozbou je protivzdušná obrana

Vedle toho nelze ani předpokládat nálety letadel F-16 Fighting Falcon někde za hranicemi Ruska. Jeho protivzdušná obrana je velice hustá (podobně jako ukrajinská) a opírá se mj. o silné systémy S-400, ale i řadu dalších. Střely z S-400 mají přitom dosah až 380 km, tedy mnohem více než protiradarové AGM-88 HARM u F-16, a nelze tedy čekat, že by Ukrajina mohla ruskou obranu rozbít. Z těchto důvodů je představa západního vedení války při vzdušné nadvládě jen nesmyslný sen, něčeho takového Ukrajina nikdy dosáhnout nemůže.

Letouny by však přesto mohly zničit nějaké systémy ruské protivzdušné obrany přistavené blíže frontě, a hlavně pak útočit na ruské pozemní cíle, například na opevněné pozice, sklady a velitelství. Alespoň to by ukrajinským pěšákům mohlo v postupu pomoci, i když minová pole budou muset překonávat stále.

Letecké pumy JDAM, Ukrajina

Z hloupé pumy se stala chytrá s dlouhým dosahem: nikdy nemine cíl a je 24krát levnější než Tomahawk. Ukrajina má americkou sadu JDAM

Bude to ale záležet i na tom, jaké zbraně Ukrajina k F-16 dostane. Třeba pumy JDAM již má a letouny je mohou shazovat v relativním bezpečí desítky kilometrů od fronty, i když i tam S-400 dosáhne. Na druhou stranu se ukázalo, že ne vždy fungují tak dobře, protože s nimi současné ukrajinské stroje mnohdy nedokáží vystoupat dostatečně vysoko. Pokud ale F-16 dostane třeba ještě střely AGM-158 JASSM s dosahem přes 300 km, bude to pro Rusko nemalá hrozba.

Schopnosti letounu F-16 Fighting Falcon

Jak asi bude Ukrajina používat letouny F-16?

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články