F-22 Raptor: nejlepší vojenská stíhačka všech dob

Je pravda, že názory vojenských expertů na to, které vojenské vybavení či která součást výzbroje jsou absolutně nejlepší ve své kategorii, se často liší. Ale pokud jde o vojenské stíhací letouny, mezi opravdovými odborníky panuje vzácná shoda – nejlepším strojem všech dob je F-22 Raptor.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

A to přesto, že Čína nepřestává tvrdit, že její J-20 si s Raptory snadno poradí. Hlavní devízy letounu F-22 Raptor vám představíme v našem dnešním článku. Základní charakteristiky tohoto stroje jsou:

  • Maximální rychlost: 2 414 km/h
  • Dolet: 2 960 km
  • Maximální vzletová hmotnost: 38 000 kg
  • Hmotnost prázdného stroje: 19 700 kg
iZdroj obrázku: Pixabay.com
Letadlo má velmi dobré parametry

Adaptabilní stroj se vším všudy

Nároky, které armáda klade na své vybavení, se neustále mění. Zatímco v dávné minulosti vydržela úspěšná doktrína třeba i několik staletí, v moderních armádách se strategie mění každou dekádu. Stíhačky F-22 Raptor jsou připraveny adaptovat se na jakékoli poměry. I proto nemají dnešní Raptory s těmi, které se na obloze objevovaly na konci devadesátých let minulého století, mnoho společného.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Najde se pro něho řada využití

Za více než dvacet let došlo ke kompletní obměně navigačních i zbraňových systémů Raptorů. Ty tak mohou být nést i výzbroj, která vznikla téměř o čtvrtstoletí po nich samotných, například rakety AIM-9X, AIM 120-D nebo Block II. Další vylepšení se týkají zejména už tak skvělých letových vlastností a manévrovatelnosti Raptorů.

Digitální stíhačka budoucnosti

Kromě toho jsou stíhačky F-22 Raptor připraveny zapojit se do digitálních systémů, které vyvíjí Američané, aby dosáhli efektivní a účinné integrace jednotlivých složek svých ozbrojených sil. Tyto systémy mají propojovat letectvo, námořnictvo i pozemní jednotky, ale také vojenský satelitní systém. Letadlo, které dokáže pracovat s informacemi od dalších složek armády, bude pro nepřátelské jednotky opravdovým postrachem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Zobrazit další články