24 letounů F-35A Lightning II pro AČR znamená to nejlepší, co na světě existuje; ve výzbroji mohou zůstat i desítky let

Jestliže Česko nakonec koupí letouny F-35, bude disponovat silným letectvem na světové úrovni. Navíc by se jednalo o investici na desítky let.

Bojový letoun F-35A Lightning II i Zdroj fotografie: Kaszynzki, Lockheed Martin / Creative Commons / CC BY
                   

České letectvo by rádo nahradilo stávající švédské letouny Saab Jas-39 Gripen modernějšími, načež se rozhodlo pro americké letouny 5. generace Lockheed Martin F-35A Lightning II. Na jejich dodávku už přitom kývlo americké ministerstvo zahraničí, i když obchod ještě není 100% schválený. Cena by se měla pohybovat kolem 122 miliard korun, což je sice vysoká částka, ale česká armáda by tím získala to nejlepší, co je k dispozici, protože na celém světě dnes opravdu nejsou na prodej žádná lepší letadla než právě „ef-třicet-pětky“.

Počet letadel má být vyšší než dnes

V současnosti využívají čeští letci 14 letounů Jas-39 Gripen, ale nových letadel by mělo být 24, tedy hned 2 letky namísto jedné, což je samo o sobě veliké posílení letecké síly. Gripen a Lightning II jsou ale úplně odlišné stroje, ty americké jsou páté generace a mají schopnost stealth a mnoho dalších vychytávek, s nimž se nemohou stroje čtvrté generace rovnat. V simulovaných soubojích prostě letadla páté generace většinou vítězí.

F-35 na letišti iZdroj fotografie: Robert Sullivan / Public Domain
Americký letoun F-35 Lightning II na letišti

Není to ale pouze o neviditelnosti, ale například také o detekčních systémech a možnosti sdílení dat. Letouny F-35 mají senzory takového typu, že se o nich mluví jako o jakýchsi malých AWACS, a navíc dokáží data přenášet dalším letounům i jednotkám. Jsou tedy využitelné i jako skvělé průzkumné stroje. Další výhodu je, že budou F-35 používat i mnozí spojenci v NATO, a to včetně českých sousedů, potažmo Německa a Polska, což otevírá možnosti různé spolupráce třeba ve výcviku, údržbě a nákupu jak samotných strojů, tak zbraní.

F-35 vydrží v provozu desítky let

Skutečnost, že se F-35 stává standardním letounem NATO, navíc nasvědčuje, že pro něj bude po desetiletí k dispozici mnoho různých upgradů a zbraní. Většina nejnovějších systémů NATO určených pro letadla bude logicky určena i pro F-35, takže si je bude moci česká armáda v případě potřeby pořídit. Modernizační balíčky také zajistí, že letouny zůstanou ve službě po dlouhá desetiletí, a přitom budou stále považovány za velmi konkurenceschopné; Česko by si tedy nemuselo v dohledné době pořizovat nové.

Koupě letadel F-35 ale také bude znamenat, že bude nutné české letce a techniky vycvičit na zcela nové typy letadel, což si samozřejmě vyžádá nějaké náklady. Letouny F-35 také vyžadují letiště určitých parametrů a i do nich bude muset armáda muset investovat, na druhou stranu budou poté lépe použitelná i pro stroje spojenců. Ale to jsou zatím úvahy do budoucna, protože zatím žádná smlouva podepsaná není a tak ani dodávka letadel stále není stoprocentně jistá.

Demonstrační let letounu F-35A Lightning II

Jak hodnotíte snahu získat letadla F-35?

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Ing. Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články