Asi nejsilnější výzbroj pro F-35: dvě evropské střely, z nichž jedna zasáhne letouny až na 200 km, a druhá i pohybující se tanky

V příštích letech budou do F-35 integrované i některé evropské zbraně, které podstatně zvýší jejich údernou sílu. Od Ameriky je to však veliký ústupek.

F-35 na letišti i Zdroj fotografie: Robert Sullivan / Public Domain
                   

Letoun páté generace Lockheed Martin F-35 Lightning II vznikl v USA, a pochopitelně byl navržen tak, aby mohl používat zejména americké zbraně. Jeho provozovateli se však stávají i mnohé evropské země, a ty mají kromě amerických střel a dalších systémů také evropské alternativy, které ty americké v některých ohledech předčí. Z tohoto důvodu budou do F-35 integrovány například střely MBDA Meteor a SPEAR 3.

Amerika udělala ústupky, měla důvody

Využívání amerických zbraní má svou logiku, neboť sama „mateřská země“ některé produkuje, a tamní vláda má pochopitelně zájem, aby si zákazníci kupovali zbraně americké, čímž by se investované peníze vrací zpět výrobci Lockheed Martin, a celkově do ekonomiky. Na druhou stranu jsou mnohé evropské země blízkými spojenci, dle Janes jde hlavně o Velkou Británii, což je i důvod, proč mohou být střely Meteor a SPEAR 3 integrovány, a to do konce současné dekády. Kdyby však byly srovnatelné s americkými, požadavku by možná vyhověno nebylo.

Střela Meteor iZdroj fotografie: Public Domain
Střela MBDA Meteor

Integrací těchto dvou střel bude dosaženo v prvním případě zvýšení bojové síly letounu – třeba Meteor s dosahem 200 kilometrů je dnes nejschopnější radarem naváděnou střelou vzduch-vzduch v zemích NATO a má největší zónu bez úniku ze všech raket vzduch-vzduch, uvádí na svých stránkách společnost MBDA. Naopak SPEAR 3 zase dokáže velice přesně na dlouhé vzdálenosti zasahovat pozemní cíle, a to včetně těch pohybujících se.

Střela Meteor změní cíl i během letu

Střela Meteor je společným evropským projektem několika zemí a je využívána na bojových letounech produkovaných v Evropě. Wikipedia uvádí, že je schopna dosahovat rychlosti vyšší než Mach 4, k čemuž využívá náporový motor. Disponuje také oboustranným datovým spojením, což ji umožňuje i během letu směrovat na jiný cíl, aniž by k tomu bylo nutné používat data z letounu, z něhož byla odpálena. Cíl pak ničí výbuchem fragmentační hlavice.

Střela Meteor

Nejlepší Západní protiletadlová střela není americká, ale evropská: Meteor je extrémně drahý a nestačí na ruskou „bestii“ R-37M

Střela SPEAR 3 zase vychází z úspěšné britské střely Brimstone; slouží k útokům na pozemní nebo námořní cíle, které dokáže zasahovat na vzdálenost až 140 kilometrů, uvádí MissileThreat. Jejími typickými cíli jsou stanoviště protivzdušné obrany, odpalovací stanoviště raket, tanky, transportéry či menší lodě. V konečné fázi má několik možností navádění, například laserové nebo pomocí milimetrového radaru, což jí zaručuje vysokou přesnost. Tandemová hlavice pak umožňuje prorazit pancíř i těch nejlépe chráněných tanků.

Prezentace schopností střel SPEAR 3

Proč Američané dají do F-35 i evropské zbraně?

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články