Názor: americké stíhačky F-35 páté generace mohou mít velmi tvrdou konkurenci z Číny, Turecka nebo Jižní Koreje

Letouny 5. generace prodávají Američané jenom svým nejbližším spojencům, jimž kladou přísné podmínky. Už brzy by je ale mohla nahrazovat letouny jiných zemí.

Prototyp letounu KF-21 i Zdroj fotografie: Korea Aerospace Industries / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Hlavně na Blízkém východě existují bohaté ropné země s dostatkem peněz na to, aby si vybudovaly moderní ozbrojené síly. Saudská Arábie, Katar, ale i Spojené arabské emiráty, by rády měly i ty nejmodernější letouny 5. generace, a sice Lockheed Martin F-35 Lightning II, ale naráží na obtíže. Není jasné, zda jim je Spojené státy budu ochotné dodat, protože arabské mocnosti jen stěží plní podmínky Američanů. Za několik let však může být situace jiná, protože ve světě vzniká hned několik letadel 5. generace, a určitě budou určena i na export.

Možností je čínský letoun J-31

Hned první problém s dodávkami nastal u sjednané koupě 50 letounů F-35 Spojenými arabskými emiráty. Díky urovnání vztahů s Izraelem se staly pro Ameriku mnohem důvěryhodnější, ale jednání o obchodu za miliardy dolarů nakonec ustala. Jako překážka se totiž ukázaly požadavky Američanů na to, aby země zajistila opatření proti možné čínské špionáži. Ale asi se tak nestalo, a tak v současné době jednání stojí a není jasné, zda se je podaří obnovit.

Shenyang J-31 či také FC-31 iZdroj fotografie: Danny Yu / Creative Commons / CC BY-SA
Čínský letoun 5. generace Shenyang J-31, nebo také FC-31

Jak se ale ukázalo, F-35 nemusí být jedinou cestou, bohaté arabské státy totiž mohou získat letouny páté generace z jiného zdroje. Ve světě se rýsuje hned několik perspektivních projektů. V prvním případě se budou moci obrátit na Čínu, která provozuje své letouny Chengdu J-20 Mighty Dragon, ty ovšem k exportu určené nejsou. Jiné je to ale s prototypem menšího letounu Shenyang FC-31 Gyrfalcon známého i jako J-31. Zatím není hotový, ale vzhledem ke schopnostem čínského leteckého průmyslu to nemusí trvat dlouho.

Turecký Kaan nebo jihokorejský KF-21

Arabské země se však možná budou moci obrátit i na muslimského dodavatele, konkrétně na Turecko. Země vyřazená z programu F-35 vyvíjí svůj vlastní letoun TAI TF Kaan, jehož prototyp zatím nevzlétl, ale má se tak stát do konce roku 2023. Je otázkou, jak schopný nakonec bude, ale není pochyb, že bude Turecko ochotné své zbraně zájemcům prodávat a příliš velké podmínky si při tom klást nebude. Navíc k letounům nabídne i vlastní munici.

TAI TF-X Kaan při popojíždění

Video: turecká stíhačka 5. generace Kaan je náhradou za americké F-35 a budoucností, má ambice vyrovnat se nejlepším na světě

Třetí a poslední možností bude Jižní Korea, konkrétně její letoun KAI KF-21 Boramae. Jeho prototyp již létá, ale v současnosti se jedná o letoun čtvrté generace, neboť jsou jeho zbraně umístěné na vnějších závěsnících, což znemožňuje schopnost stealth. Jihokorejci se však netají plány, že chtějí stealth u příští verze zajistit. Stejně jako u dalších letounů bude samozřejmě záležet i na vybavení – zda se vyrovnají americkým F-35 není jasné, ale bezesporu budou všechna tři letadla lepší než dnešní stroje čtvrté generace.

Turecký letoun TAI TF Kaan

Jaká stíhačka bude největším konkurentem F-35?

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Ing. Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články