O americké letouny F/A-18 Super Hornet zřejmě není zájem, ačkoliv jsou skvělé. Jejich výroba skončí již v roce 2027

F/A-18 jsou hlavní bojové letouny amerického námořnictva, ale slouží i v jiných zemích. Jejich éra se nicméně pomalu blíží ke konci.

F/A-18 Super Hornet startuje z lodi i Zdroj fotografie: PickPik
                   

Poslední desetiletí amerického námořnictva jsou neodmyslitelně spojena s bojovými letouny McDonnell Douglas F/A-18 Hornet a jejich vylepšeným nástupcem Boeing F/A-18E/F Super Hornet. Stále se v celosvětovém měřítku jedná o jedny z nejlepších letounů 4,5. generace na obloze, ale pokud se neobjeví nový zájemce, tak výroba verze Super Hornet nejspíše v roce 2027 skončí. Samo americké námořnictvo je již nakupovat nehodlá.

F/A-18E/F Super Hornet slouží ve 3 zemích

Letoun F/A-18 Hornet vstoupil do služby v roce 1983, a to nejprve u americké námořní pěchoty, a krátce poté i u námořnictva. V roce 1999 ho začal doplňovat nebo nahrazovat F/A-18E/F Super Hornet na stejném základě, ale byl větší a výkonnější, a kromě amerického námořnictva si jej pořídila Austrálie nebo Kuvajt. V současnosti již ovšem o letadlo není zájem a americké námořnictvo si objednalo poslední kusy, uvádí FlightGlobal. S nimi a Lockheed Martin F-35C Lightning II si vystačí do příchodu letounu 6. generace.

F/A-18 Super Hornet iZdroj fotografie: Andrew Mercer / Creative Commons / CC BY-SA
F/A-18 Super Hornet

Super Hornet je velice schopný víceúčelový bojový letoun, který se podílel na řadě amerických akcí třeba v Iráku a Afghánistánu, ale i na dalších místech planety. Boeing na svých stránkách uvádí, že existuje v jedno i dvoumístné variantě a pohání ho dvojice motorů maximální rychlostí Mach 1,6. Letoun je 18,31 m dlouhý a rozpětí jeho křídel dosahuje 13,62 m, přičemž vystoupá do výšky až 16 km a jeho dosah je s max. počtem nádrží až 3 330 km.

Letoun, který unese přes 8 tun výzbroje

F/A-18E/F Super Hornet je skvělým bojovníkem – své cíle může detekovat vyspělým radarem typu AESA a má i modul na vedení elektronického boje. Nechybí mu kanon ráže 20 milimetrů, uvádí Airforce-Technology, a disponuje 11 závěsníky, na nichž může nést přes 8 tun výzbroje typu střely vzduch-vzduch AIM-9 Sidewinder, AIM-7 Sparrow a AIM-120 AMRAAM, různé typy klasických gravitačních pum, naváděných pum, klouzavých JDAM, řízených střel AGM-158 JASSM, protilodních střel AGM-84 Harpoon a dalších typů zbraní.

Letoun F/A-18 Super Hornet nad palubou letadlové lodi USS Gerald R. Ford

Letouny F/A-18 Super Hornet jsou po modernizaci na Block III skvělé „vražedné stroje“, které do důchodu rozhodně nepůjdou

Plánovaný konec výroby Super Hornetu ale v žádném případě neznamená, že zmizí oblohy – ve výzbroji amerického námořnictva jistě vydrží až do zavedení letadel šesté generace, k čemuž má dojít kolem roku 2040. Linka se navíc zastaví jenom v případě, že se neobjeví další zájemce, což se stát může. Rozhodně to ale neznamená, že by se Boeing nepodílel na americké vojenské letecké produkci, vyrábí Boeing F-15EX Eagle II nebo dron Boeing MQ-25 Stingray.

V kokpitu F/A-18E Super Hornet

Jak zásadní je plánované zastavení výroby F/A-18E/F Super Hornetu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články