Revoluce pro francouzsku: inovativní dron Larinae bude lovit tanky na vzdálenost až 80 km, zdolat by mohl jakoukoliv jejich obranu

Potulující munice si připisuje stále větší úspěchy, a Francie nechce zůstávat pozadu. Její drony budou „dalekonosné“ a mohly by proniknout skrze jakoukoliv obranu.

Vojenský dron s pevným křídlem i Zdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
                   

Potulující munice, jak někdy bývají nazývány i sebevražedné drony, se v posledních letech ukázala jako velmi užitečná, a zejména ve válce na Ukrajině sklízí nemalé úspěchy na obou stranách. Efektivní je zejména v okamžiku, kdy se jedná o drony k těmto účelům navržené, ale mnohdy dobře fungují i ty provizorní. Vlastní bezpilotní letouny schopné útočit na obrněná vozidla a tanky zavede do výzbroje i francouzská armáda, jmenovat se mají Larinae.

Dron zvládne operovat i bez GPS

Francouzské ozbrojené síly mají na potulující se munici hned dva programy. Prvním z nich je Colibri, jehož cílem je malý dron, který je možné složit do batohu – jeho dosah je 5 km a vydrží letět až 30 minut. I z toho je jasné, že bude mít jen malou hlavici a útočit pouze na slabé cíle. Oproti tomu Larinae je mnohem větší, jeho hmotnost vychází kolem 10 kilogramů, a poskytuje jak mnohem lepší dosah a výdrž, tak hlavně silnější hlavici. A co je ještě lepší, bude schopný (tedy měl by být) operovat také v oblasti, v níž je rušený signál GPS.

Jeho autorem je spojenectví firem, v jehož čele stojí společnost Nexter. Francouzské ozbrojené síly měly požadovat stroj s dosahem 50 kilometrů a výdrží alespoň 1 hodinu, ale výsledek má tyto hodnoty dokonce překračovat. Dron by měl být schopen dosáhnout vzdálenosti až 80 km a ve vzduchu vydržet 3 hodiny. Měl by mít pevná křídla a schopnost startovat a přistávat vertikálně, jeho přesné rozměry ani další parametry ale nejsou známé. Přesto by měl překonávat všechny dosud známé konkurenty, a nejspíše i řadu připravovaných (třeba Amerikou).

Výbuchem tvarovaný projektil

Ačkoliv zprávy hovoří o potulující munici, zdá se, že se nejedná o klasický sebevražedný dron útočící nárazem, což jinak znamená jeho zánik, protože jsou zároveň zmínky, že bude umět po akci přistát. Podle všeho tak dron v případě, že najde cíl, svou hlavici odpálí, a poté se vrátí na základnu. I z tohoto důvodu by jeho hlavice měla obsahovat výbuchem tvarovaný projektil, protože k jeho odpálení nedojde při nárazu, ale ve vetší vzdálenosti od cíle.

Dron Switchblade 300 před odpálením

„Americké sebevražedné drony Switchblade 300 jsou proti ruským tankům k ničemu,“ posteskl si vojenský novinář David Hambling

Nexter má s těmito projektily zkušenosti díky chytré dělostřelecké munici 155 BONUS, jejíž projektil obsahuje dvě hlavice, které se nad cílem rozdělí, a každá pak hledá cíl za pomoci lidaru, a navede se na něj. Poté nad vozidlem exploduje a vyšle k němu rychle letící a výbuchem tvarovaný penetrátor. Ten je schopen zdolat i různá obranná opatření tanku jako reaktivní pancíř nebo současné typy aktivní obrany. Pravděpodobně by proti němu nefungovaly ani různé záchytné sítě, což je jinak proti sebevražedným dronům úspěšně používaná obrana.

Znáte nějaký lepší (i budoucí) dron proti tankům?

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články