Odborníci navrhují dát Ukrajině stíhačky Gripen. Byly postaveny, aby si poradily s hrozbou ruských letadel

Ruské letectvo má nad ukrajinským mnohonásobnou převahu. Sice ji eliminovaly protiletadlové rakety, ale letouny proti sobě téměř nebojovaly.

i Zdroj fotografie: Oleg V. Belyakov / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ukrajina již od začátku války s Ruskem prosí své spojence, aby jí poslali letadla. Ti se k tomu příliš nemají, tedy až na dodávku několika původně sovětských strojů a náhradních dílů na ně. Avšak Ukrajinci by potřebovali moderní letadla západních konstrukcí, kterými by mohli čelit ruské přesile. Odborný britský think tank The Royal United Services Institute tvrdí, že nejlepší variantou by byly stíhací stroje, jaké používá i české letectvo, tedy Jas-39 Gripen.

Optimalizované na boj s Ruskem

Tato švédská letadla by podle něho mohla mít pro ukrajinské letectvo několik zásadních výhod. Švédsko jako dosud neutrální země vědělo, že pokud bude muset čelit nějaké vojenské hrozbě, pravděpodobně přijde ze Sovětského svazu, případně z Ruska. Když konstruovalo svá stíhací letadla, navrhlo je tak, aby byla optimalizovaná pro boj s těmito stroji i pro podmínky, v nichž by se tento boj pravděpodobně odehrával, tedy početní převaze nepřítele.

Švédové vyvinuli i taktiku, jak těmito stroji nejlépe čelit nejpočetnějším moderním ruským stíhacím letadlům Su-30 a Su-35. Gripeny jsou také dosti odolné, aby mohly používat i horší letiště. K přistání potřebují jen dráhu dlouhou 600 metrů, ke vzletu jen 500 metrů a vzhledem k malé velikosti širokou pouze 16 metrů. Lze je tak snadno ukrýt na malých či improvizovaných letištích v lese, kde by je nepřítel jen obtížně hledal. Podmínkám provizorních prostor je přizpůsobena i jejich údržba.

Jednou z věcí, kterou mnozí při úvahách o dodávkách moderních stíhaček Ukrajině argumentují, je i nutnost piloty na ně přecvičit. I když samozřejmě stíhací piloti, kteří umí létat na původně sovětských strojích, by nepotřebovali tolik výcviku jako úplní nováčci. Podle Švédska mohou nováčci letoun Gripen díky relativní jednoduchosti zvládnout ovládat již za 12 měsíců, zatímco u jiných stíhaček je tato doba až 36 měsíců.

iZdroj fotografie: Milan Nykodym / Creative Commons / CC BY-SA
Jas-39 českého letectva

Se střelou Meteor jsou smrtící

Gripen je velmi dobrý stíhací letoun s možností účinného boje proti jiným letadlům. Může nést i čtveřici protiletadlových střel Meteor, u nových verzí jich může být až 7, které jsou považovány za jedny z nejlepších na světě pro boj na dlouhou vzdálenost. Pokud by Ukrajina měla přístup k datům ze systému AWACS, která by mohla poskytnout letadla létající mimo ukrajinský vzdušný prostor, byla by ruským soupeřům na dlouhou vzdálenost velmi nebezpečným protivníkem.

Je samozřejmě otázka, jestli existuje dostatek volných Gripenů, které by se daly Ukrajině poskytnout, a v jakých verzích. Avšak i starší verze C a D, jež má nyní ve výzbroji české letectvo, by byly velký přínos. Mohou dosahovat rychlosti až Mach 2 a jejich bojový dosah je 800 kilometrů. Kromě různých protiletadlových střel mají i kanon ráže 27 milimetrů a mohou nosit i pumy, střely země-vzduch nebo protilodní rakety.

Jak by si vedly Gripeny proti ruským stíhačkám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články