Americké helmy zachraňují pilotům ukrajinských vrtulníků život při nehodě nebo sestřelení stroje protiletadlovou raketou

Ochranné pomůcky jsou dnes nezbytnou součástí v mnoha oblastech civilní a vojenské sféry. Jejich účinnost se neustále zvyšuje, naposledy pomohly při sestřelu Mi-8.

i Zdroj fotografie: Allied Joint Force Command Brunssum / Creactive Commons / CC BY-SA
                   

Ochranné přilby na hlavách pilotů vrtulníků nejsou jenom na okrasu. Na jedné straně jsou to nosiče mnoha technologií od zabudované komunikace přes systémy nočního vidění po zaměřování zbraní. Ale hlavně jde o ochrannou pomůcku, která může v kritických situacích pilotům a dalším členům posádky zachránit život. Na vlastní kůži se o tom ve válce přesvědčili ukrajinští piloti. Armáda nyní usiluje o to, získat speciálních přileb HGU-56/P co nejvíce.

Přilby měla na hlavách posádka Mi-8

Tyto přilby vyrábí americká společnost Gentex. Té se podařilo získat snímky jejích ochranných pomůcek hlavy, které na sobě měla nasazena posádka ukrajinského vrtulníku Mi-8. Univerzálního transportního stroje sovětské konstrukce, které v konfliktu využívají v mnoha modifikacích obě strany a to včetně ozbrojených variant. Helmy podle všeho zafungovaly přesně podle toho, k čemu byly na určeny.

Vrtulník totiž 2. března 2022 zasáhla pravděpodobně ruská protiletadlová střela a ten šel k zemi. Dvěma členům posádky se podařilo i navzdory prudkému pádu přežít a skončili v ruském zajetí. Později se díky výměně zajatců dostali zpět na Ukrajinu. Byli zranění a stále jsou v nemocnici, ale i díky tomu, že na sobě měli nasazené helmy, si zachránili život.

Skvělá ochrana proti nárazu

Gentex HGU-56/P ve verzi ABH (Aircrew Ballistic Helmet) byla speciálně navržena, aby posádky helikoptér chránila nejen proti projektilům, ale proti nárazům. Díky konstrukci a speciálním materiálům je úroveň ochrany proti nárazu vyšší o 110 procent oproti klasickým přilbám. Přitom se nemusela zvyšovat hmotnost helmy, ta má stále jen 1,5 kilogramu. Zůstala také možnost připojit k ní všechno standardní přístrojové vybavení, které se dnes na helmy umisťuje.

Ukrajinští piloti jsou z těchto helem nadšení, ale potýkají se s tím, že kvůli právním otázkám byla možnost nákupu těchto přileb z USA velmi omezena. I na základě získaných zkušeností požadují, aby byl proveden velký hromadný nákup tohoto vybavení. Teoreticky by o ně mohla Ukrajina požádat i jako o pomoc, která proudí ze západních zemí. Spojené státy již mnohé ochranné pomůcky dodaly a poskytly i vrtulníky Mi-117, což jsou stroje přímo odvozené od Mi-8. Pokud by k nim byly i helmy, určitě by se nikdo nezlobil.

Jak účinné podle vás mohou být v kritických situacích například speciální helmy?

Zdroj: DefenceBlog, Gentexcorp

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články