Jak by mohl vypadat nástupce legendárního letounu SR-71 aktuálně napovídá jediná fotografie. Hypersonické letouny mohou být blízko

Ačkoliv doposud hypersonické letadlo nikdo nepostavil, americký zbrojní gigant naznačuje, že k němu nemusí být zase tak daleko. Odborníci jsou ale v rozpacích.

SR-71 Blackbird i Zdroj fotografie: Letectvo Spojených států amerických
                   

Nejrychlejším pilotovaným strojem světa byl americký průzkumný letoun Lockheed SR-71 Blackbird vyvinutý v 60. letech 20. století společností Lockheed. Letadlo „svištělo“ rychlostí Mach 3,3 ve výšce až 26 kilometrů, ale na konci 90. let bylo poslán do výslužby. Dalším mezníkem se však pro letecké konstruktéry stává hypersonický letoun létající rychlostí vyšší než Mach 5. Fotografie zveřejněná společnosti Lockheed Martin přitom naznačuje, že myšlenka následovníka SR-71 není moc vzdálená; otázkou ale je, nakolik.

Fotografie ukazuje stroj podobný filmovému

Americký zbrojní gigant využil v březnu 2023 popularitu filmu Top Gun: Maverick, v němž vystupuje fiktivní letoun Darkstar. Ačkoliv ve skutečnosti neexistuje, na jeho detailech se podíleli právě technici z Lockheed Martin, konkrétně z divize Skunk Works, zabývající se pokročilými projekty. Jedna ze zveřejněných fotografii představuje letoun velmi podobný právě tomu filmovému, což vyvolává spekulace, o jaký stroj se vlastně jedná a kdo za ním stojí.

Pravdou je, že již zhruba od roku 2007 prosakují na veřejnost informace, že se americká firma pokouší vyvinout hypersonický stroj označovaný jako SR-72. Nemělo by se ale jednat o klasické letadlo, nýbrž o hypersonický dron. Poháněn by měl být náporovým proudovým motorem typu Scramjet a dosahovat tak rychlosti Mach 6. Například v roce 2018 představitelé firmy tvrdili, že by mohl stroj vzlétnout kolem roku 2025, přičemž do výzbroje se dostat o pět let později.

Pokud by existoval dron, může být i letadlo

Dle některých odborníků ale na fotografii není prototyp SR-72 (ačkoliv to nelze zcela vyloučit). Domnívají se, že jde spíše o demonstrátor technologií, který se může nakonec od výsledného stroje velmi odlišovat, ačkoliv mohou mít některé prvky společné. A pokud takový demonstrátor existuje, znamenalo by to, že hypersonické stroje opravdu nemusí být zase tak vzdálenou budoucností. Kdyby totiž bylo možné postavit hypersonický dron, nebránilo by potom nic výrobě hypersonického pilotovaného letadla.

Kdyby ano, bylo by nejspíše velmi obtížně zranitelné současnými systémy protivzdušné obrany, což naznačuje i hrozba představovaná hypersonickými střelami nebo kluzáky, proti nimž ale Spojené státy americké staví vesmírnou síť satelitů s cílem vidět po celé Zemi; doslova. Na druhou stranu není taková konstrukce vůbec jednoduchá.

Potřeba je vyřešit nejenom pohon, ale také se vypořádat s extrémním zahříváním, k němuž při hypersonických rychlostech dochází. Díky tomu například vůbec nemusí fungovat radary umísťované v přídi letounu, ale zdaleka nejde o jediný problém. Nejrychlejším bojovým letounem současnosti je potom ruský Mikoyan MiG-31 Foxhound, který dosahuje rychlosti Mach 2,83.

Letoun SR-71 Blackbird

Za jak dlouho se může podařit postavit hypersonický letoun?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články