Americká vesmírná satelitní síť uvidí celý svět, doslova. Primárně má monitorovat hypersonické zbraně, využití může mít ale širší

Americká armáda už pracuje na globální vesmírné síti, která by sledovala hypersonické zbraně po celém světě. Využít je tak bude téměř nemožné.

Vesmírná síť pro sledování hypersonických zbraní i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Ačkoliv dosud neexistují systémy, které by dokázaly opravdu účinně zneškodnit hypersonické zbraně – tedy střely, rakety nebo kluzáky letící rychlostí vyšší než Mach 5 – je jejich vývoj v plném proudu. Prvním důležitým krokem je ale o takových hypersonických střelách vůbec s dostatečným předstihem vědět, stejně jako určit jejich trasu a předpokládaný cíl, a následně umět všechny tyto informace co nejrychleji zpracovat. Spojeným státům to má umožnit speciální systém ve vesmíru, do něhož přidávají dalších 7 nových sledovacích satelitů společnosti Raytheon.

Dosud používané metody nefungují

Hypersonické zbraně mění dosavadní pravidla hry, neboť jsou extrémně rychlé a ještě umí manévrovat, kvůli čemuž je lze zasáhnout (ale i zaměřit) jen velmi obtížně. K cíli tedy dorazí mnohem dříve, takže je na reakci mnohem méně času než u starších zbraní. Mimo to je zásadním problémem, že byly k jejich detekci doposud užívány radary, které ale na hypersonické střely jednoduše nestačí. Ty se totiž při průletu atmosférou zahřívají a žhavé plyny na jejich špici vytváří efekt zvaný plazma stealth, což jejich detekci na radaru ještě více ztěžuje.

Na druhou stranu je taková přednost hypersonickým střelám zároveň slabinou, neboť právě vysoká teplota je prozrazuje. A toho chce využít americký detekční systém budovaný na oběžné dráze. Nově ho posílí 7 satelitů od společnosti Raytheon v hodnotě kolem 250 milion dolarů (5,53 miliard korun). Vybaveny mají být širokoúhlým infračerveným senzorem, aby dokázaly střely nejenom objevit, ale také dále sledovat. Chybět pochopitelně nebude ani pokročilé komunikační a datové vybavení. Kdy přesně se ale satelity do vesmíru dostanou, ještě není jasné.

Do vesmíru zamíří i satelity jiných firem

Spojené státy budují detekční síť proti hypersonickým zbraním již nějakou dobu. No není se čemu divit, samy ještě ani nezařadily hypersonické zbraně do výzbroje, ale Rusko i Čína už je mají, druhá ze zemí navíc ve velmi pokročilé fázi. I proto americká vláda zadala v roce 2022 firmám Northrop Grumman a L3Harris zakázku na 28 satelitů ke sledování hypersonických střel. Každá z firem vyrobí polovinu z potřebného množství, na oběžné dráze mají být do roku 2025.

Detekční síť má být ale jenom jedním prvkem, druhým bude takzvaná komunikační vrstva složená ze zhruba 500 malých satelitů. Ta by měla pokrývat téměř celý povrch Země tak, aby byly nad nějakým místem vždy minimálně dva. Díky tomu by dokázali Američané předat informace o zachycených střelách v reálném čase po celém světě, takže by se na ně zbraňové systémy včas připravily. Na rozdíl od balistických raket nelze u hypersonických střel vypočítat jejich trajektorii, takže je právě jejich kontinuální sledování asi jediným řešením.

Popis hypersonických zbraní (lze spustit s překladem titulků do češtiny)

Kdy myslíte, že budou mít USA detekční síť hotovou?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články