Íránský dron Mohajer-6 má „západní díly“, zásadní příspěvek pochází z USA. Objevit se je podařilo úplnou náhodou

Íránské drony Mohajer-6 působí nejen na Blízkém východě, ale i na ukrajinském bojišti. Díky sestřeleným kusům bylo možné prozkoumat jejich konstrukci.

Dron Mohajer-6 s výzbrojí i Zdroj fotografie: Uživatel Alireza numberone / Creative Commons / CC BY-SA
                   

O existenci íránského druhu Mohajer-6 ví svět již šest let, stejně jako že byl před čtyřmi roky zařazen do výzbroje Íránu. Ovšem až poté, co je poskytl Rusku, vychází najevo, jak tyto relativně vyspělé bezpilotní stroje mohl zkonstruovat. Pár se jich totiž podařilo sestřelit a bylo je tak možné prozkoumat. Ačkoli země čelí tvrdému embargu bránícímu dovozu technologií ve vojenské oblasti, vnitřek stroje je doslova napěchován vyspělými díly z celého světa. Velkou otázkou je, kde se tyto technologie v sankčně odříznutém Íránu vlastně vzaly.

Série krádeží leteckých motorů

Již v minulosti vyšlo najevo, že je dron poháněn rakouskými motory Rotax 912 nebo 914. Jde o jedny z nejrozšířenějších leteckých motorů na světě, kterých mělo být vyrobeno více než 50 tisíc kusů. Používány jsou především v ultralightech a kolem roku 2000 začala v Evropě série krádeží zaměřených právě na tyto motory. Ve Velké Británii jich zloději ukradli minimálně 36, v Německu na 32, ale „ztratily se“ i v řadě dalších zemí. Mnohé ze stop naznačují, že konečnou stanicí odcizených motorů byl právě Írán.

Není to však zdaleka jediný zahraniční díl, který byl Mohajer-6 nalezen. Například 75 procent elektroniky nacházející se uvnitř dronu pochází ze Spojených států. Problém je, že může jít často o elektroniku pro civilní využití, kterýá byla upravena pro vojenské účely. Část dílů je také z Japonska a asi nejdůležitějšími jsou servomotory umožňující stroji manévrovat. Vyrábí je japonská společnost Tonegawa-Seiko. V minulosti čelila podezření, že bez povolení dodává technologie do Číny.

Speciální čočky z nepřátelského Izraele

Další díly mají pocházet od německé společnost Infineon Technologies AG a arizonské Microchip Technology Inc. Představitelé firem tvrdí, že se snaží podobným nákupům bránit, a to i dohledem nad různými překupníky. Na Ukrajině zkoumaný stroj měl navíc infračervenou zaměřovací soupravu obsahující speciální čočku vyráběnou společností Ophir Optronics Solutions z Izraele. Přístroje vybavené těmito čočkami se íránský občan údajně snažil před několika lety získat v USA.

iZdroj fotografie: Fars Media Corporation / Creative Commons / CC BY
Mohajer-6

Mohajer-6 je dron délce 7,5 metru, jeho rozpětí křídel dosahuje 10 metrů a dokáže létat rychlostí až 200 kilometrů v hodině. Jeho akční rádius činí až 2 400 kilometrů a vystoupá do výšky 7,5 kilometru. Může plnit i průzkumné mise, a to do vzdálenosti až 500 kilometrů od řídící stanice. Pod jeho křídly a trupem je šest úchytů na různé typy íránských zbraní od řízených střel až po naváděné pumy jakou je Qaem-5. Některé vlastnosti má tak lepší než nedávno sestřelený utajovaný dron Korzár z Ruska.

Jak se podle vás do Íránu dostávají moderní západní technologie?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články