Tajný inovativní dron padl, i když neměl být ve výzbroji. Ruský Korzár skončil v troskách a naznačuje to „zoufalost“ ruské armády

Rusko se pokoušelo vyvinout vyspělé drony střední velikosti. Výsledkem byl Korzár, který se měl ve výzbroji objevit někdy kolem roku 2025.

Ruský dron Korzár i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creative Commons / CC BY
                   

Rusko možná zařadilo do výzbroje nový typ dronů, který původně hodlaly jeho ozbrojené síly nakoupit až kolem roku 2025. Možností je ale také to, že už federace „nemá kde brát“ a poslala nad Ukrajinu testovací verzi dronu Korzár. Právě ten se dle záběrů na sociálních sítích podařilo sestřelit. Je to mimořádně cenný úlovek, protože těchto strojů bylo zatím vyrobeno jen několik kusů. Co dělal nad válečnou oblastí není dosud jisté.

Vývoj probíhá již přes 10 let

Poprvé se mohla veřejnost o existenci Korzáru dozvědět již v roce 2011, kdy byl jeho koncept představen na výstavě MAKS 2011. Letové zkoušky stroje pak začaly v roce 2015. Funkční dron by poprvé představen roku 2018 v Moskvě, ale ještě nebyl zcela dokončen. Společnost Rostec, která ho vyrábí, v roce 2020 uvedla, že model modernizuje. V plánu bylo zvýšit dosah a vybavit ho systémy elektronického boje.

Ministerstvo obrany plánovalo nakonec koupit velké množství strojů, ale až s výhledem kolem roku 2025. Fakt, že byl nasazen na Ukrajině, ukazuje na možné uspíšení plánů, anebo byl skutečně použit jeden z testovacích strojů. Nebylo by to však poprvé, ruská armáda měla údajně testovat jeden z Korzárů v Sýrii. Tam ale, na rozdíl od Ukrajiny, nečelil soupeři, který je vybavený funkční protivzdušnou obranou.

Podobá se jiným známým dronům

Dron Korzár je 4,2 metru dlouhý a jeho rozpětí křídel činí 6,5 metru. Nejen velikostně se tak podobá americkému RQ-7, přičemž je o něco menší než známý turecký Bayraktar TB2. Hmotnost stroje je 200 kilogramů, maximální vzletová hmotnost pak 400 kilogramů. Je vybaven tlačnou vrtulí, pohybuje se rychlostí 150 kilometrů v hodině ve výšce až 5 kilometrů, a na obloze pak vydrží až 12 hodin. Připravována byla i exportní verze, u níž mají být některé schopnosti omezeny.

Stroj se může pohybovat až 200 kilometrů od své řídící stanice a jeho hlavní úlohou mají být průzkumné mise. Je proto vybaven vyspělým sledovacím systémem a s vysokou pravděpodobností disponuje i kvalitním nočním viděním. Poslední zprávy z některých ruských zdrojů naznačují, že armáda u dronu požaduje také vyzbrojení. Pravděpodobně by pak nosil protitankovou řízenou střelu 9M120 Ataka, případně nějaké typy miniaturních pum.

Proč Rusko nasadilo Korzár dříve, než původně chtělo?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články