Nový ruský dron Izdeliye-54 je podivné obrácené křídlo, které může zdolat i protivzdušnou obranu Ukrajiny

I když už Rusko má sebevražedné drony s dlouhým dosahem, jsou zbytečně drahé a tedy nevhodné pro každou situaci. Levnější Izdeliye-54 to však může změnit.

Nový ruský dron Ideliye-54 i Zdroj fotografie: Suchoj (SUKHOI)
                   

Ačkoliv proslavili drony všeho druhu hlavně Ukrajinci, značné škody s nimi umí páchat i ruská armáda. Ta může na krátkou vzdálenost vysílat třeba své sebevražedné drony ZALA Lancet, a to hned několika typů. Jsou to právě tyto bezpilotní letouny, jimiž zničila už mnoho ukrajinské techniky. Na dlouhé vzdálenosti má pak íránské drony Shahed 136 schopné doletět i dále než 1 000 km. Dosud však Rusko nemělo dron, který by vyplňoval mezeru mezi těmito vzdálenostmi, a zároveň nebyl tak drahý. Změnit to má stroj Izdeliye-54 označovaný i jako Italmas.

Dron Izdeliye-54 zvládne 200 kilometrů

Zatímco íránské drony jsou vhodné na dlouhé vzdálenosti – Rusko jimi zasahovalo například města a infrastrukturu hluboko ve vnitrozemí Ukrajiny – Lancety zase vydrží ve vzduchu jen asi 40 minut a doletí zhruba 30 kilometrů daleko. Mnohé cíle však leží ve větší vzdálenosti a jsou pro ruskou armádu rovněž velmi cenné. Dosáhnout by na ně tak měla novým sebevražedným dronem; podle portálu Defence-Blog doletí do vzdálenosti zhruba 200 km.

Přesné parametry dronu, který se poprvé dočkal veřejného představení na výstavě Army 2023 Expo, nejsou známé, ale podle všeho má mít letoun větší nálož než Lancet – zničit by tedy mohl i odolnější cíle. Dle zveřejněných snímků vypadá jako obrácené létající křídlo s širokým rozpětím v přední části, které se směrem k zádi postupně zužuje. Poháněn je pak benzínovým motorem s tlačnou vrtulí, ovšem není známo, jaká je jeho maximální rychlost nebo nosnost. Palivo na dlouhý let by mělo být uloženo ve speciálních nádržích uvnitř křídel.

Cenné systémy jsou desítky km daleko

Nový ruský dron může být velkým rizikem například pro moderní dělostřelecké a raketové systémy, které Ukrajina dostala od západních spojenců. Ty mají veliký dosah, díky čemuž se mohou často držet daleko za frontou a mimo dolet dronu ZALA Lancet. Stejně tak by mohl Izdeliye-54 zasahovat proti systémům protivzdušné obrany, a pakliže na ni naletí ve vysokém počtu, může ji zahltit a nakonec zdolat, a teoreticky tak vyčistit cestu jiné technice. Ale to samozřejmě jen za předpokladu, že se je ruskému průzkumu podaří objevit.

Ruský dron Orlan-10

Jediný ukořistěný ruský dron Orlan-10 prozradil naprosto vše, Ukrajinci tak mohou další vyřazovat dříve, než něco prozradí

Podle stránky Defence Express začal vývoj nového dronu Izdeliye-54 již v zimě 2023, a nelze vyloučit, že je vybaven i velmi moderním optickým elektronickým zaměřovacím systémem – tato informace však nebyla potvrzena. Známé zatím ostatně není ani to, kolik těchto dronů je ruský průmysl schopný vyrobit. Lze ale předpokládat, že pokud bude dron úspěšný, výroba se rozeběhne na co nejvyšší obrátky. Tyto levné drony totiž mohou být dobrou alternativou k drahým a nedostatkovým přesně naváděným raketám z těžkých raketometů.

Kolik takových dronů může být Rusko schopné vyrobit?

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články