Nová izraelská střela Python-5 zpustoší cíl, na nějž letí rychlostí až Mach 4: mohla by být také součástí systému SPYDER

Izraelskou střelu Python-5 by mohla brzy ve svých systémech SPYDER využívat i česká armáda. Jedná se o světovou špičku, která má oproti jiným řadu výhod.

Izraelská střela Python-5 i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Státu Izrael
                   

Izrael během své existence svedl několik konfliktů, a to hlavně se svými sousedy. K vítězství mu přitom vždy významnou měrou přispělo letectvo. Nad svými soupeři se země snaží udržovat vzdušnou nadvládu, k čemuž jí dopomáhají i vlastní a kvalitní zbraně; na zahraniční spojence se jednoduše nespoléhá. Jejich vývoj probíhá už od konce 50. let 20. století a výsledkem je například dnešní střela nazývaná Python-5.

Python-5 je srovnatelná se světovou špičkou

Jde o střelu vzduch-vzduch s infračerveným naváděním a je označována za jednu z nejlepších zbraní svého druhu na světě. Určena je k útokům na cíle v krátké až střední vzdálenosti a přímé viditelnosti. Zaměřením, ale i výkonem ji lze srovnávat například s americkou AIM-9 Sidewinder, ruskou R-73 nebo německou IRIS-T.

Střela byla poprvé představena v roce 2003, je 3,1 metru dlouhá a její hmotnost činí 105 kilogramů. Disponuje přitom elektrooptickým a infračerveným vyhledávačem odolným proti různým protiopatřením. Pilot může střelu z letadla odpalovat v libovolném směru, tedy i na cíle letící za ním. Python-5 má celkem 18 aerodynamických ploch, které zajišťují střele velmi slušnou obratnost a je tedy obtížné jí uniknout.

Střela Python-5 je mimořádně rychlá

V čem opravdu vyniká, je její rychlost, která dosahuje až Mach 4. Srovnatelné střely totiž mají rychlost zhruba Mach 2,5 až Mach 3. Dosah té izraelské by měl být okolo 20 kilometrů, ačkoliv u jejích konkurentů je to většinou o pár kilometrů více. Je tedy možné, že izraelská koncepce spočívá spíše ve vyšší rychlosti, ale za cenu o něco menšího dosahu. Python-5 má i relativně velikou bojovou hlavici o hmotnosti 15 kilogramů.

Izraelské střely lze odpalovat z celé řady letadel, nejen amerických ve výzbroji izraelského letectva, ale například i z ruského Suchoj Su-30 nebo švédského Saab Jas 39 Gripen NG a dalších. Izraelská letadla je již několikrát použila, většinou proti různým typům dronů. Střely Python-5 jsou jednou z raket použitelnou v systému protivzdušné obrany SPYDER, které si AČR objednala si v Izraeli čtyři, a je tedy pravděpodobné, že Python-5 bude brzy součástí výzbroje českých ozbrojených sil.

Jak kvalitní mohou být izraelské střely Python-5?

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články