České nebe bude do 4 let hlídat izraelský systém SPYDER. Patří k tomu nejlepšímu, co si lze ve světě pořídit

Moderní letectvo hraje ve vojenských operacích stále větší roli. Pokud se proti němu chce někdo bránit, musí mít nejen svá letadla, ale i kvalitní protiletadlovou obranu.

i Zdroj fotografie: Uživatel Ereshkigal1 / Creative Commons / CC BY
                   

Několik moderních konfliktů znovu jasně ukázalo, že kdo má převahu ve vzduchu, získává v každém střetnutí výhodu. Příklad Ukrajiny, která se brání Rusku, ukazuje sice, že i se staršími systémy, které má zatím ČR ve výzbroji, lze dosáhnout jistých úspěchů, ale rozhodně s nimi dnes nelze zamezit nepříteli, aby nad vámi operoval. Jen přenosné systémy nestačí, protože mají malý dosah. Česko se proto rozhodlo vsadit na vyzkoušený izraelský systém SPYDER.

Nahradí staré systémy KUB

Česko v současnosti chrání raketové komplety KUB ze sovětské éry, které jsou již beznadějně zastaralé. Proti moderně vybaveným letounům v oblasti elektronické obrany jsou dnes prostě už neúčinné. Tuto skutečnost si vojáci uvědomují a upozorňují na ni už dlouho, ale politici teprve nedávno rozhodli, že armáda se musí i v této oblasti modernizovat, a proto si Česko pořídí 4 baterie SPYDER-MR.

Každá z nich obsahuje 4 odpalovací zařízení raket, nabíjecí vozidlo a systémy velení a řízení palby. Všechno bude podle podmínek kontraktu umístěné na podvozcích Tatra, které mimochodem velmi zaujaly izraelskou stranu. Zaplatí se za to z rozpočtu Ministerstva obrany ČR 13,7 miliardy korun a všechny komplety tu budou do roku 2026.

iZdroj fotografie: United States Missile Defense Agency / Public Domain
Radar ELM-2084

Systém vyvinula společnost Rafael a využívá i některých prvků, které jsou součástí izraelského protiraketového štítu Iron Dome. Existují dvě verze systému, a to SR určená na krátkou vzdálenost a MR na střední vzdálenost. První využívá radar EL/M-2106 ATAR a MR pak radar EL/M-2084 MMR. Tyto radary si již v minulosti ČR pořídila. Má jich 8 a dokáží detekovat cíle do vzdálenosti 250 kilometrů.

SPYDER používá 2 druhy raket, záleží jaký cíl a v jaké vzdálenosti chcete zasáhnout. První z nich jsou rakety Python-5. Jde o střely s infračerveným naváděním a jsou považované za jedny z nejlepších na světě. Samotná raketa má délku 310 centimetrů a hmotnost 105 kilogramů. Hlavice obsahuje 11 kilogramů trhaviny. Je schopna zasáhnout cíl do vzdálenosti 20 kilometrů a výšky 9 kilometrů. Pohybuje se rychlostí Mach 4.

Raketa Derby zvládne 50 kilometrů

Druhou střelou je raketa Derby, která je určena pro střelbu na delší vzdálenosti. Je 362 centimetrů dlouhá a její hmotnost je 118 kilogramů. Její hlavice je 23 kilogramů těžká a raketa dosahuje také rychlosti Mach 4. Má aktivní radarové navádění a pracuje i v režimu vystřel a zapomeň. Dokáže zasáhnout cíle do vzdálenosti 50 kilometrů a výšky 16 kilometrů.

Systémy mají velmi pokročilé řízení palby. Podle společnosti Rafael dokáží operovat za každého počasí a mají velmi rychlou reakci. Zaměřit a odpálit střelu na nepřítele mají být schopny v poloautomatickém režimu v rámci několika sekund. Dokáží sledovat více cílů najednou. Z oblohy umí sundat nejen běžný vojenský pilotovaný stroj včetně moderních letounů, ale i vrtulníky, drony nebo přilétající rakety.

iZdroj fotografie: Uživatel MathKnight / Creative Commons / CC BY-SA
Raketa Python-5 používaná systémem SPYDER

Kromě České republiky prodal systém Izrael do několika zemí. Asi největším provozovatelem je Indie, která již systém naostro vyzkoušela se zdarem během šarvátek s Pákistánem. Etiopie si jej pořídila, aby chránil přehradu Grand Ethiopian Renaissance Dam, jejímž bombardováním, zvláště za velkého sucha v povodí Nilu, občas vyhrožoval Egypt. Ve výzbroji jej má i Singapur a další uživatelé. Spekuluje se, že je i v Gruzii, která jej měla používat ve střetu s Ruskem v roce 2008.

Jak dobře může SPYDER ochránit nebe nad Českou republikou?

Zdroj: Rafael

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články