Izraelské F-35 jako největší hrozba Iránu? Mohou ochromit nejen iránské letectvo, ale i atomový program

Izraelské F-35 I Azir jsou nejmodernějšími stroji, které jsou dnes na Blízkém východě v provozu. Irán se jich musí obávat.

i Zdroj fotografie: Major Ofer, Israeli Air Force / Creative commons / CC BY-SA
                   

Oficiálně se IAF připojilo k cvičení Falcon Strike 2021, aby zdokonalilo schopnosti společných operací se spojenci a trénovalo manévry letadel v neznámém prostředí. Jeden z důstojníků IAF však údajně mimo záznam přiznal, že toto cvičení má pro Izraelce jiný účel, poznamenává ve svém článku pro web National Interest Mark Episkopos.

Poprvé mimo region

Izraelské stíhačky F-35I Adir se zúčastnily cvičení v Itálii, což je jejich vůbec první nasazení mimo region. Šest stíhaček odletělo ve čtvrtek 3. června, aby se zúčastnily cvičení Falcon Strike 2021. Stíhačky F-35 doprovází F-16A/B ze 116. letky Izraelských obranných sil (IAF), letouny včasné výstrahy a řízení G550 a podpůrné jednotky, celkem asi třicet izraelských letounů.

iZdroj fotografie: Major Ofer, Israeli Air Force / Creative commons / CC BY-SA

Vedle Izraele se cvičení Falcon Strike 2021 zúčastní stíhačky USA, Velká Británie a Itálie. Všechna tři letectva vyslala varianty F-35B s krátkým vzletem a vertikálním přistáním (STOVL), přičemž Itálie vyslala také stíhačky F-35A s konvenčním vzletem. Letka F-35 izraelského letectva (IAF) se má do 17. června každý den zúčastnit dvou vzletů, včetně simulovaných náletů za nepřátelskou linií, mísí pozemní podpory a simulovaných leteckých soubojů.

Varování Iránu

Oficiálně se izraelské letectvo připojilo ke cvičení na Apeninském poloostrově, aby zdokonalilo své schopnosti při společných operacích se spojenci a trénovalo manévry letounů v neznámém prostředí. Jeden z důstojníků IAF však údajně mimo záznam přiznal, že tato cvičení mají jiný bezprostřednější účel: „Naším cílem je Írán,“ řekl stroze. Napětí mezi Izraelem a Íránem v posledních měsících vzrostlo po konfliktu v Gaze, ve kterém Írán nepokrytě fandil Hamásu a podle Jeruzaléma dodával extrémistickému hnutí i zbraně.

iZdroj fotografie: U.S. Air Force photo by Master Sgt. Donald R. Allen / Creative commons / Public Domain

Izrael vyjednal nákup stíhačky páté generace ze Spojených států na počátku roku 2010. Mělo to ale jeden háček. Prvních devatenáct dovezených kusů budou standardní modely F-35A od formy Lockheed Martin. Zbylých jednatřicet kusů si Izraelci mohli upravit tak, aby lépe vyhovovaly potřebám izraelského letectva. To vedlo nejen k uklidnění izraelského obranného průmyslu, že nebude z celého projektu vynechán, ale především k notnému vylepšení F-35.

Unikátní obchod

Je známo, že Pentagon nerad dává povolení k zahraničním úpravám F-35. Izraelcům se podařilo získat povolení ke skutečně zásadním změnám. Izraelští představitelé se ve svých hodnoceních stealth letounů F-35 vyjadřují velmi jednoznačně: „Předpokládáme, že ochrana stealth bude dobrá po dobu 5 až 10 let, ale letoun bude ve službě 30 až 40 let,“ uvedl vysoký představitel IAF.

iZdroj fotografie: U.S. Air Force photo by Master Sgt. Donald R. Allen / Creative commons / Public Domain

 F-35 bude izraelskému letectvu spíše sloužit jako pokročilá platforma elektronického boje. „Potřebujeme tedy schopnosti elektronického boje, které lze rychle zlepšovat. Základní konstrukce F-35 je v pořádku. Vystačíme si s přidáním dalšího softwaru,“ doplnil pro National Interest zdroj.

Tajná dohoda mezi Jeruzalém a Washingtonem zřejmě spočívá v tom, že IAF nebude provádět změny v základní konstrukci letounu, ale bude mít volnou ruku v avionické infrastruktuře letounu a elektronické výbavě. Změny zahrnují funkce datového spojení, ve kterých je Izrael na světové špičce, a na přilbách vlastní izraelské konstrukce a výroby.

Vládce nebes

Izraelští odborníci vyvinuli pro izraelské F-35 systémy velení, řízení, komunikace a výpočetní infrastrukturu (C4), která se vrství na stávající elektronickou výbavu letounu F-35. Izraelské systémy jsou tedy něco jako aplikace v mobilním telefonu. Neovlivňují operační systém, rozšiřují schopnosti letounu a jdou kdykoliv odinstalovat.

iZdroj fotografie: LPhot Kyle Heller/MOD/ Creative commons / OGL

Tím však dohoda mezi USA a Izraelem nekončí – zatímco exportované F-35 musí procházet generální údržbou pouze v zařízeních společnosti Lockheed Martin, izraelská letecká základna Nevatim údajně disponuje vybavením pro provádění všech druhů oprav F-35, včetně generálních kontrol.  

Izraelské F-35I Azir posouvají schopnosti izraelského letectva o několik generací dále před jeho protivníky na Blízkém východě. Pokud by se Izrael v budoucnu rozhodl udeřit a vyřadit jakéhokoliv nepřítele, je nepochybné, že Azir by byl v první vlně úderu.

Zdroj: CNBC

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Zobrazit další články