Jak by obstála v boji americká stíhačka F-35 Lightning proti ruské legendě Su-35? Šlo by o boj na život a na smrt

Ruský stíhací letoun Suchoj Su-35 je považován za možná nejlepší stíhačku vyrobenou v tryskovém věku. Jeho americký protivník F-35 je na tom však velmi podobně.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ruské stíhací letouny jsou na špičkové úrovni, což dokazuje SU-35, který je podle některých názorů nejlepší stíhačkou, jaká kdy byla v tryskovém věku vyrobena. Je však řada dalších strojů z jiných zemí, které by se mohly tomuto téměř dokonalému stroji minimálně vyrovnat. Jedním z nich je americký Lockheed Martin F-35 Lightning, který má velkou výhodu při boji z blízka. Naproti tomu ruský letoun je velmi rychlý a má výbornou manévrovatelnost.

Vývoj ruského letounu Su-35

Ruská stíhačka má ve skutečnosti komplikovanou historii. Jedná se o modernizovaný Flanker-E, který se objevil už v roce 1989. Vývoj současného nejmodernějšího letounu z této kategorie nese celý název Sukhoi Su-35S a jeho vývoj začal v roce 2003. První prototypy tohoto stíhacího letounu je na trhu objevily v roce 2007 a jejich výroba začala o dva roky později.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Konstrukce umožňuje Su-35 provádět prudké manévry

Su-35 má konstrukci navrženou tak, aby byl supermaneuverabilní. To znamená, že je letoun schopen provádět řízené manévry, které nejsou realizovatelné pomocí běžných aerodynamických mechanismů. Slouží k tomu tahové motory Saturn AL-41F1S, jejichž trysky mohou za letu měnit směr podle potřeby. Tuto technologii má pouze jeden konkurent v kategorii stíhaček, kterým je F-22 Raptor. Suchoj Su-35 může díky své konstrukci také dosahovat velmi vysokých úhlů náběhu, což je dobré pro úhybné manévry.

Vidina nadzvukového letu bez přídavného spalování se nenaplnila

Maximální rychlost tohoto letounu je ve vysoké nadmořské výšce 2,25 Mach. To z něj dělá podobně rychlý letoun, jako jeho západní konkurent F-22 Raptor, a rychlejší než F-35 nebo F-16. Při jeho původním návrhu se počítalo s tím, že bude schopen dlouhodobého nadzvukového letu bez použití přídavného spalování, což se později ukázalo jako málo pravděpodobné. Svého protivníka F-35 překoná i v maximálním dostupu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Proti svým konkurentům má ruský letoun menší životnost

Dolet se u Su-35 liší v závislosti na celkovém množství paliva. Bez přídavných vnějších nádrží je to 3 540 km, a s plnými nádržemi na vnější straně se zvyšuje přibližně o 1 000 km. Jeho konstrukce v podobě lehčího titanového draku a motorů dodává letounu delší životnost v porovnání s předchozími modely. V tomto ohledu však proti F-22 a F-35 značně zaostává, protože ty jsou certifikovány na značně větší počet letovým hodin.

Výzbroj letounů je rozdílná

Zatímco ruský letoun má 14 zbrojních závěsníků, jeho konkurent F-35 má pouze 4 vnitřně uložené rakety. Su-35 má ve své výbavě také radarem naváděné střely K-77M, které mají udaný dostřel až 193 km. Do jeho výzbroje také patří kanón o průměru 30 mm, který má kapacitu 150 nábojů. Jeho protivník F-35 se chlubí 4 hlavňovým Gatlingovým rotačním kanonem General Dynamics GAU-22/A ráže 25 mm s kapacitou až 180 nábojů, několika pumovnicemi a protiletadlovými střely.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Každý letoun má jiné přednosti

Ve výsledku je tedy každý z těchto dvou stíhacích letadel trochu jinak vybavený, což ztěžuje odpověď na to, který letoun je v boji lepší. Každý z nich má jiné přednosti, a přesný výsledek boje by ukázal až případný konflikt. Su-35 je každopádně rychlejší, a je schopen lepšího manévrování. Naproti tomu F-35 má velké výhody při boji na krátké vzdálenosti, záleželo by tedy i na podmínkách boje.

Zdroj: Nationalinterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Zobrazit další články