Jižní Korea odhalila design budoucího vojenského letadla, které má být schopno vynášet rakety do vesmíru či doplňovat za letu palivo dalším strojům

Letecký průmysl v Jižní Koreji – známý jako KAI – uveřejnil krátké záběry již předem avizovaného designu vojenského transportu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Korejský letecký průmysl odhalil krátké promo záběry již dříve oznámeného designu pro budoucí vojenský letecký transportér. Uveřejněné video v zásadě neodhaluje příliš, pouze tvar, který celkově připomíná jakýkoli letecký transportér v dané třídě. Jde tedy v zásadě o stejný letoun jako je japonská C – 2 nebo An – 178 z Ukrajiny. Tento letoun bude designován na více účelů od dopravy přes vybavenost raketami.

Víceúčelové letadlo tvarově nevybočující

Tím možnosti nekončí, protože letoun má být také schopen vynášet rakety do vesmíru, doplňovat za letu palivo dalším strojům i plnit další různorodé mise. Minulý měsíc citovala národní agentura Yonhap ředitele firmy Ryu Kwanga-su. Ten uváděl, že KAI dosáhly shody s národním obranným programem v otázce zájmu o vývoj budoucích víceúčelových vojenských letadel určených pro transport i další různorodé mise.

V současné době operuje v armádě, námořnictvu a letectvu 70 transportních letounů a 30 víceúčelových. Korea usiluje o nahrazení letadel z dovozu těmi domácí výroby a vystoupit tak na zahraničních trzích s vlastními letadly. „To je aspoň naše strategie pro budoucí vývoj průmyslu,“ uvedl Ryu. Podle otevřených zdrojů používá Republika Jižní Koreje letouny C – 130 a CN – 235s zatím primárně pro dopravní účely.

Možnosti v budoucnu vyvinutých strojů

Pokud budou další modely skutečně úspěšně vyvinuty a vyrobeny, budou transportní letouny použity pro více účelů jako průzkum a hlídání prostoru, protože sdílí některé vlastnosti s transportéry menšího rozsahu. Přibližně o jeden rok dříve uvedly korejské letecké závody, že jsou schopny vyrobit svoje vlastní transportní letouny během sedmiletého horizontu při investici částky o objemu asi 2,7 miliardy dolarů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vojenská víceúčelová letadla jsou na světě už prakticky standardním armádním vybavením a záměr Republiky Jižní Korea svědčí o ukázce vlastní vojenské i průmyslové síly a inverze z dovozu na samozásobování. Je otázkou, na kolik se v budoucnu její stroje uchytí na zahraničních trzích, jak KAI avizovaly, pokud jejich stroje –ač vlastní výroby – nebudou nijak vybočovat oproti konkurenci a nenabídnou nic zajímavého.

Zdroj: Defence Blog

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Zobrazit další články