Pohled očima amerických pilotů: Kokpit stíhacího letounu F-15

Konstrukce stíhacího letounu F-15 Eagle, který je v současné době jediným těžkým stíhacím letounem vyráběným v západním světě, započala již v 60. letech minulého století.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V roce 2020 uspořádala internetová publikace Ars Technica ve spolupráci se 144. stíhacím křídlem Kalifornské letecké národní gardy neobvyklou prohlídku, v rámci níž byla veřejnosti poskytnuta jedinečná příležitost – nahlédnout do kokpitu amerického stíhacího letounu a do náročnosti povolání pilotů. Prohlídku vedla vysloužilá pilotka Andrea Themely, která ve stíhacím letounu F-15 nalétala více než 1 100 hodin. Prostory k uskutečnění originálního projektu poskytla letecká základna Fresno.  

F-15 létá již půl století

V krátkometrážním filmu, který byl v rámci projektu natočen, ukazuje pilot divákům všechny hlavní skupiny ukazatelů i ovládacích prvků, jež se v kokpitu nacházejí. Instruktáž začíná popisem nejběžněji používaných tlačítek, postupně se přesouvá k nouzovým knoflíkům a kontrolkám.

Pilot uvádí podrobnosti o tom, za jakých situací je třeba jednotlivé ovládací prvky použít, nebo co se stane po stisknutí každého z nich. Kokpit modernějších verzí letounu F-15 samozřejmě nevypadá tak archaicky jako ten na videu Ars Technica, i tak je ovšem příležitost nahlédnout do kokpitu oblíbeného amerického stíhacího letounu bezpochyby atraktivní. 

iZdroj fotografie: Uživatel Ham2ham / Creative Commons / CC BY-SA
Kokpit letounu Qatari F-15QA, nejmodernější verze F-15

Instruktáž je navíc příjemně podrobná, přičemž veřejnosti přirozeně nejsou zpřístupněny žádné citlivé informace. Můžete si například povšimnout, že jeden ze tří ovládacích displejů není na videu ukázán. Jak vypadá jeho rozhraní se tedy bohužel nedozvíme. Závěrečná část videa je pak věnována startování motoru, kdy se na první pohled možná složitý proces zdá být v rukou odborníků poměrně jednoduchý. Samotného vzletu letounu se už ovšem diváci nedočkají.  

K projektovému filmu nejsou bohužel dostupné české titulky, i tak ale rozhodně stojí za shlédnutí. Celá prohlídka je totiž koncipována jako jednoduchá instruktáž k počítačové hře. Takže k pochopení obsahu stačí i jen opravdu minimální znalost angličtiny. Podrobné informace o legendárním americkém stíhacím letounu F-15 naleznete zde.

Zdroj: TechInsider

Jaká je využitelnost letounu F-15 oproti stíhačkám novějších generací?

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články