USAF dostalo laser, který by měl F-16 umožnit ničit protiletadlové střely. Bude-li úspěšný, jedná se o revoluční systém

Obrana stíhacích letounů proti protiletadlovým střelám spočívá v jejich rušení a matení, pomoci mohou i prudké manévry. Ne vždy je to však úspěšné.

Belgický letoun F-16 i Zdroj fotografie: Uživatel Blueshade / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Vedení války ve vzduchu by se mohlo v budoucích letech proměnit natolik, že je těžké si to představit. Hlavními zbraněmi, které se dnes proti letounům používají, jsou protiletadlové střely. Buď odpalované z jiných letadel, nebo ze země a lodí. Ty se sice dají zmást, či vymanévrovat, ale vždy je to velmi obtížné a raketa může letoun zasáhnout. Americké letectvo možná do rukou dostalo novou zbraň, jež by měla tyto střely ničit. Případný úspěch by znamenal převrat v protiraketové obraně a zcela nové možnosti letectva.

Vývoj začal před 5 lety

Jednou z protiraketových technologií, na kterou se moderní armády zaměřují, jsou lasery. Některé protiraketové systémy na nich založené již fungují, nebo se testují. Americké letectvo se proto v roce 2017 dohodlo se společností Lockheed Martin, že se v rámci programu LANCE pokusí vyvinout laserovou zbraň pro stíhací letoun F-16, jež by uměla sestřelovat protiletadlové střely. Vyčlenilo na to 26,3 milionu dolarů (644 milionů korun). Společnost nyní oznámila dodání zbraně letectvu.

Sestrojit takovou zbraň není nic jednoduchého. Musí být dostatečně malá a lehká, letadlo ji musí unést. Zároveň dostatečně výkonná, aby bylo možné vygenerovat přiměřeně silný paprsek, který by dokázal zaměřenou raketu zneškodnit. To je však obtížné, protože letoun je schopen vyprodukovat jen omezené množství energie. Navíc jsou zde například otázky chlazení a další. Představitelé Lockheed Martin tvrdí, že jejich laser je nejlehčí ve své výkonnostní třídě, jaký kdy firma postavila.

Další části laseru pro F-16 vyvinuly partnerské společnosti

Samotný systém netvoří jen vlastní laserová zbraň, ta je jen jednou ze tří hlavních částí od výrobce Lockheed Martin. Spojil se však s dalšími firmami, jež na systému spolupracovaly. Boeing tak vytvořil pouzdro, ve kterém je systém umístěn a připevňuje se na trup stíhacího letounu. Důležitou součástí je pak zaměřovací systém zbraně. Ten pochází z dílny Northrop Grumman.

Letectvo nyní bude muset laserovou zbraň umístit na některý se svých letounů, což by měl být F-16, pro který byla konstruována. Kdy budou zahájeny testy, to dosud není známé. Pokud by byly úspěšné, nejspíše by to změnilo způsob, jakým se povedou letecké bitvy na delší vzdálenosti. Jestliže by byly zbraně úspěšné proti protiletadlovým střelám odpalovaným ze země, mohly by umožnit skupinám letounů vstupovat i do prostoru chráněného protiletadlovými systémy. Lze předpokládat, že by byl vyvinut i systém pro letouny F-35 a další.

Jaké prostředky mohou změnit schopnost letadel ničit protiletadlové střely?

Zdroj: BulgarianMilitary, DefBrief

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články