Experimentální letadla, která vypadají jako z jiné planety

Některá letadla svým vzhledem připomínají návštěvu z jiné galaxie. Patří sem hlavě experimentální modely letounů, které slouží jako technologický demonstrátor.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Na takovém letadle jsou testované nové technologie a provozují je výzkumné organizace. Za experimentální letadla se považují také typy některých letounů. Takové stroje nemají osvědčení o letové způsobilosti, což znamená, že nemohou být uvedeny do běžného provozu a létají pouze ve zkušebních oblastech. Mezi první konstruktéry letadel patří bratři Wrightové.

Jejich zvláštní vzhled měl svůj účel

Mezi takové letadlo patří Northrop M2-F3, který je navržený k testování výkonnosti vztlaku, které se generuje z těla letadla a nikoli z křídla. Vypadá jako stíhačka, která byla sestrojena ze součástek vesmírné lodi. Dalším modelem je Martin X-24B Lifting body, který byl navržený pro otestování konceptu vztlakového tělesa. Letoun byl do vzduchu vynášen pomocí modifikovaného bombardéru, po vypuštění mohlo dojít k zážehu motoru.

iZdroj fotografie: Unsplash

Snecma C.450 Coleoptere je pokus o stíhací letoun s vertikálním vzletem i přistáním. Při svém první letu, který se uskutečnil v roce 1959, patřil mezi modely stíhaček nekonvenčního návrhu. Model Douglas X-3 Stiletto byl poprvé ve vzduchu v roce 1952, ale ukázal se jako neschopný zasáhnout svůj cíl. Navíc nebyl schopný překonat v letu rychlost Mach 1. Scaled Composites Model 281 Proteus svým vzhledem připomínal návrh z jiného světa. Soustředil se na operace ve vysokých nadmořských výškách (satelitní komunikace a průzkum). Poprvé vzlétl v roce 1998.

Některé letouny se do vzduchu dostaly jen jednou

Avro Canada VZ-9 Avrocar je letadlo, které se vyrobilo koncem 50. let jako tajný projekt. Nakonec byly postaveny dva prototypy ve tvaru létajícího talíře, který měl průměr asi 5,5 metru. Testovací lety ale odhalily problémy se stabilitou a nízkým výkonem, letoun se choval jako vznášedlo a navíc byl hlučný. Leduc 0,21/0,22 patří mezi letadla, která jsou děsivá svým vzhledem. Kromě toho, jak vypadala, patřila na svou dobu na špičku vývoje výkonného letectví, ale kvůli nedostatku financí byl nakonec program zrušen.

iZdroj fotografie: Unsplash

Bartini-Beriev VVA-14 je letoun vypadající jako vesmírná loď, patří mezi nejbláznivěji vypadající letouny na světě. Jeho účelem bylo hledat americké ponorky, které se mohly schovávat v sovětských vodách. Poprvé vzlétl v roce 1972, a byl schopný kolmo startovat i přistát. XB-70 Valkyrie je bombardér, který patří mezi experimenty ultralehkých a strategických bombardérů dlouhého doletu. Model byl schopný dosáhnout rychlosti Mach 3 a poháněla ho řada šestiproudových motorů.

Zdroj: HotCars

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Zobrazit další články