Lockheed P-3 Orion: spolehlivý námořní hlídkový letoun

Hledáte-li letadlo, bez kterého by se americké námořnictvo neobešlo, devět z deseti jeho důstojníků pravděpodobně jmenuje turbovrtulový P-3 Orion z dílny americké zbrojařské firmy Lockheed Corporation.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Tenhle hlídkový námořní letoun, který je díky senzoru v ocasní části schopen odhalit i hluboko ponořené ponorky, poprvé vzlétl už na konci roku 1959, ale z oblohy jen tak nezmizí. Základní charakteristiky letadel P-3 Orion jsou:

  • Počet členů posádky: až 11
  • Maximální rychlost: 761 km/h
  • Rychlost při hlídce: 382 km/h
  • Operační rádius: 2 491 km
iZdroj obrázku: Pixabay.com
Produkci zajišťuje zbrojařská firma Lockheed Corporation

Vzdušný vytrvalec

Pokud jde o čas, který je P-3 Orion schopen strávit ve vzduchu, nemá konkurenci ani mezi o dekády mladšími letadly stejné kategorie. Aby na stanovišti vydržel co nejdéle, může při hlídce vypnout jeden, a za velmi příznivých okolností dokonce dva ze svých čtyř motorů, čímž pochopitelně ušetří až polovinu paliva, které by jiný stroj spálil. Podle výrobce pak dokáže P-3 Orion bez mezipřistání či dotankování vydržet hlídkovat na obloze více než 17 hodin v kuse.

Zabiják lodí i ponorek

Kromě hlídání vzdušného i námořního prostoru ovšem umí být P-3 Orion také nebezpečný. Není-li maximálně zatížený palivem, aby mohl hlídkovat co nejdéle, může být vybaven protiponorkovými bombami včetně jaderných hlubinných pum nebo raketami vzduch-země. A až do vyřazení atomové bomby B57 v roce 1993 mohl být P-3 Orion jadernou hrozbou také pro pozemní cíle a na hladině plující plavidla.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Operační rádius letounu je 2 491 km

Lovec hurikánů

Kromě vojenského využití našlo také několik letadel P-3 Orion uplatnění v civilní sféře, nejčastěji pro vědecké účely. Například americký Národní úřad pro oceán a atmosféru používá dva tyto stroje k průzkumu hurikánů a dalších povětrnostních anomálií. Další speciálně upravený letoun P-3 Orion je k dispozici potřebám NASA. A několik letadel, které už námořnictvo vyřadilo, využívají také hasiči při hašení lesních požárů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Vlastimil Černínský
Autor článku

Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články